Велика је обавеза за све нас да достојно обиљежимо стогодишњицу знамените Мојковачке битке

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Чуда Светог архангела Михаила, у суботу 19. септембра 2015, Свету Архијерејску Лиургију у Саборном храму Рождества Христовог у Мојковцу.

Саслуживали су јереји Александар Крговић и Данило Дамјановић, свештеници мојковачког Саборног храма и јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

У току Литургије освештан је и преломљен славски колач у славу Светих Јоакима и Ане, који су слава црквеног хора из Мојковца.

Празник Чуда Светог архангела Михаила сабраним вјерницима, ријечима архипастирске бесједе, честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

"Сабрали смо се данас овдје да принесемо бескрвну жртву Господу, да се заједнички Богу помолимо и причестимо Светим Тајнама Христовим, да послије ове свете службе обавимо годишњи помен покојном Миодрагу Вукасу Вуковићу, члану првог епархијског Управног одбора Епархије будимљанско-никшићке, који нам је био од помоћи када смо оснивали Епархију, наш драги пријатељ и угледни Мојковчанин“.

"Да честитамо славу црквеног хора Светог Јоакима и Ане, који годинама већ лијепо пјевају, украшавају свете службе у граду Мојковцу, у овом предивном храму. Послије свете службе ћемо да одемо на Бојну њиву да извршимо помен мојковачким јунацима и да поставимо спомен-плочу, која је тамо била раније постављена, али је понешена, па су добри људи учинили да се она опет врати“, казао је Владика.

Он је поручио да сви имамо велику обавезу да се достојно и како приличи Мојковцу, мојковачком храму и мојковачким јунацима обиљежи стогодишњица знамените Мојковачке битке, која се одиграла на Божић 1916. године.

"Драга браћо и сестре, веома велике обавезе има град Мојковац, али све оно што се догађа у граду Мојковцу доживљавамо као благослов Божји због невино проливене крви коју је Господ примио, оне крви регрута и јунака који су пали за Крст часни и слободу златну на Мојковцу прије 100 година. Због тога Господ излива посебну милост на овај град и на сва села у околини, те се подижу храмови Божји, цркве поју и свете службе се врше, народ Божји се окупља, народ за који су многи мислили да је под комунизмом потпуно отуђен и отпао, међутим, једно је што људи мисле, а сасвим је друго оно што Бог мисли и промишља“, нагласио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.