Епископ Јоаникије служио у манастиру Милешева

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је на празник Светог свештеномученика Антима и Светог Јоаникија II, Првог Патријарха српског, у сриједу 16. септембра 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Милешеви.

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархија милешевске и будимљанско-никшићке.

СветиЈоаникије, Први Патријарх Српски

Свети Јоаникије архиепископ (1338-1346) и први Патријарх српски од 1346. до 1349. родом је од Призрена. Служио је најприје као секретар при краљу Душану. Архиепископ је постао 3. јануара 1338, а на Цвијети 1346. на државном сабору у Скопљу уздигнут у звање патријарха Срба и Грка.

Седам дана након тога, као Патријарх је крунисао за цара "Срба, Грка и приморских страна..." Душана Силног Немањића, на Ускрс 1346. Тада је Србија била најјача држава на Балкану, па и међу најснажнијим у васељени, излазила је на три мора. Цар Душан је са Патријархом Јоаникијем подигао Свете Архангеле и још доста цркава и ван Србије. Ревносан архипастир и уређивач Цркве Српске, "законовъ церковныхъ великое утвержденіе" – каже се у његовом житију.

Упокојио се на путу за Пећ, враћајући се болестан из Жиче, са двора Душанова, гдје је био позван на савјет, 3. септембра 1349. Чудотворне мошти Светог Јоаникија се налазе у средњој цркви Пећке патријаршије у цркви Светих апостола. Изнад његовог светог гроба насликана је фреска која изображава његовог чесно уснуће у Господу.