Вијести из Црквене општине Никшић

Дјеца, полазници вјеронауке при храму Светог Јована Крститеља у приградском насељу Страшевина код Никшића, посјетили су на, празник Благовијести, древну светињу Епархије будимљанско-никшићке манастир Светог апостола Луке у Жупи никшићкој.

Вијести из Црквене општине Никшић

Са историјатом Жупског манастира, у којем је похрањена велика светиња – честица стопала Светог апостола и Јеванђелисте Луке, групу од око 50 дјеце и омладинаца, упознао је јереј Велимир Јововић, парох страшевински.

“Током посјете Манастиру наишли смо на, заиста, лијеп и топао дочек наших драгих сестара, на чему смо им од срца захвални“, каже попадија Лавиника Јововић, вјероучитељ у поменутој школи.

Обилазак ове светиње само је још једна у низу посјета, које су полазници вјеронауке из Страшевине уприличили храмовима на простору Црне Горе. Планирају да, послије најрадоснијег хришћанског празника Васкрса, уприличе посјете манастиру Пива и светињама у Црквеним општинама Улцињ и Бар.

Поклоничко путовање светињама Херцеговине

Братство православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића боравило је у недјељу 14. априла 2013, на једнодневном поклоничком путовању, током којег су обишли највеће светиње наше Цркве у јужној Херцеговини.

Вијести из Црквене општине Никшић

Братство је, вођено жељом и намјером да ходи стопама Светог Василија Острошког, најприје посјетило манастир Тврдош, мјесто у којем је Светитељ устоличен за епископа. Присуствовали су Светој Архијерејској Литургији, коју је, уз саслужење неколико свештенослужитеља и ђакона, служио Његово Преосвештенство умировљени Епископ захумско-херцрговачки Г. Атанасије. Преосвећеном владици, овом приликом, саслуживао је и јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, који је био вођа поклоничког пута Братства из Никшића.

“Са великом радошћу дочекао нас је владика Атанасије са братијом Манастира. Послије братске трпезе љубави и надасве пријатног разговора са владиком, обишли смо предиван манастирски комплекс, уживајући у гостопримству братства и самог домаћина Епископа Г. Атанасија“, каже Лука Цицмил, предсједник Братства православне омладине Светог Василија Острошког.

Вијести из Црквене општине Никшић

Путовање је, затим, настављено ка манастиру Завала у којем је замонашен Свети Василије. Послије обиласка светиње, отац Василије, игуман у пригодној бесједи поучавао их је о томе шта је гријех и како се треба чувати гријеха. Посјетили су, такође, село Мркоњић у Поповом Пољу, цркву у родном мјесту Светог Василија Острошког и Тврдошког, гдје још увијек постоје остаци куће у којој је живио Светитељ и Чудотворац Василије. Пажњу поклоника привукло је и једно чудесно стабло за које се вјерује да је старо преко пет вјекова. При крају овог поклоничког пута Братство је обишло град Требиње, Херцеговачку Грачаницу и гроб великог српског пјесника Јована Дучића.