Празник Вазнесење Господњег, слава древног храма у Драговољићима код Никшића

Празник Вазнесења Господњег молитвено је прослављен Светом Литургијом коју је, у четвртак, 13. јуна 2013, у цркви посвећеној овом празнику у Драговољићима код Никшића, служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког.

Литургијом је началствовао протојереј Велимир Јововић, уз саслужење јереја Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, јереја Миодрага Тодоровића, старјешине никшићког Саборног храма и свештеника Мирка Вукотића.
Сабраним вјерницима бесједио је протојереј Велимир Јововић.

Празник Вазнесење Господњег, слава древног храма у Драговољићима код Никшића

“Чули смо, драга браћо и сестре, како је Свети јеванђелист Лука, који је присуствовао Вазнесењу Христовом описао живо овај догађај и каже да, пошто је васкрсао у трећи дан из мртвих и много пута се јављао својим ученицима за 40 дана, Господ Христос у четрдесети дан окупи своје ученике и даде им поуку, потврди им све оно што је за живота на земљи говорио и онда се вазнесе на Небо, и каже да велика радост бјеше испунила срца ученика када су чули поуку Господњу и када су видјели Њега да се вазноси на небо. Та апостолска радост траје ево двије хиљаде година и та велика радост која није некаква спољашња, пролазна радост него унутрашња, темељна и суштинска радост обузима срца свих хришћана, свих који учествују у тајни спасења, који греде Царству Небеском“.

Празник Вазнесење Господњег, слава древног храма у Драговољићима код Никшића

“Ту радост, радост живота, радост вјере, радост пута ка Царству Небеском оставио нам је утемељитељ вјере наше Господ Исус Христос, па иако се та радост помиње за живота Господњег док је Он био на земљи, ипак на овом мјесту Свети апостол и јеванђелист Лука, посебно помиње да је радост испунила срце и душе апостола зато што им је Господ обећао, узносећи се у овом дану, да ће само за десет дана, на Тројичиндан или Духове, Дух Свети сићи на апостоле. Оно што је битно да нагласимо је да се Господ вазнио са земље на Небо, али Господ је живо остао до дана данашњег и до краја свијета и вијека, живо је остао са вјерујућим људима. И ми данас, иако је Господ на Небесима, осјећамо да је Он у овом храму, заједно са нама, а посебно ће то осјетити они који су се припремили за причешће најсветијим тајнама Тијелом и Крвљу Његовом. На Светој Литургији Господ је живо присутан кроз Тијело и Крв његову, онда је ту Дух Свети, сишао је на хљеб и вино и они су, чудом Божијим истином Божијом, постали Крв и Тијело Његово“, рекао је свештеник Јововић.

Празник Вазнесење Господњег, слава древног храма у Драговољићима код Никшића

Поучавајући вјерни народ отац Велимир је казао да је Господ са нама ради нас, чега човјек због својих људских слабости најчешће није свјестан. Треба да се потрудимо и пробудимо из животног дремежа у који западамо, да одемо у храм Божији и учествујемо у светим богослужењима, да тугу и животне проблеме замијенимо радошћу по Богу.

Храмовна слава древне богомоље у Драговољићима прослављена је празничном литијом вјерног народа, која је опходила храмовно здање и, уз читање Светог Јеванђеља, прошла кроз сеоско гробље до конака храма. Освештан је и преломљен славски колач.

Мјештани Драговољића и њихови гости храмовну славу цркве Светог Спаса прославили су уз братску трпезу љубави, која је уприличена у конаку храма у Драговољићима. Кум славља били су Дејан и Владан Кнежевић, а залог за идућу годину преузео је домаћин Миливоје Дендић.