Сабрана дjела академика Мира Вуксановића

У петак, 10. маја у 20 часова, у  сали ,,Захумља“ наставиће се манифестација ,,Дани Светог Василија“ када ће бити одржан програм под називом ,,Сабрана дела академика Мира Вуксановића“. Сабрана дела академика Мира Вуксановића у 20 књига објављена су поводом четири јубиларне годишњице писца – 80 година од рођења, 50 година књижевног, 50 година уредничког и 50 година управничког рада у библиотекама.

О другом колу Сабраних дела Мира Вуксановића говориће проф. др Драго Перовић и проф. др Душан Крцуновић, поздравну ријеч имаће предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић а ријеч захвалности академик Миро Вуксановић.  Из литературе о књигама академика Мира Вуксановића које су објављене у првом колу Сабраних дела одабране реченице академика, професора универзитета, књижевних критичара и писаца који више нису са нама читаће и програм водиће драмска умјетница Вјера Мујовић.

Овај програм заједно организују Епархија будимљанско-никшићка, Црквена општина, Општина Никшић и ЈУ Захумље.

Миро Вуксановић рођен је 4. маја 1944. године у Крњој Јели (Црна Гора). Од 1977. до 2021. године објавио је књиге: Клетва Пека Перкова, роман; Горске очи, приповетке; Немушти језик, записи о змијама; Вучји трагови, записи о вуковима; Градишта, роман; Тамоони, поеме и коментари; Морачник, поеме; Далеко било, мозаички роман у 446 урокљивих слика; Семољ гора, азбучни роман у 878 прича о ријечима; Точило, каме(р)ни роман у 33 реченице; Кућни круг, роман у концентричном сну; Семољ земља, азбучни роман о 909 планинских назива; Повратак у Раванград, биографске приповести с прологом и писмом својих ликова; Отвсјуду, четири различите приповетке с истим намерама; Семољ људи, азбучни роман у 919 прича о надимцима; Читање таванице, приповедака 20; Клесан камен, огледи и записи; Одабрани романи Мира Вуксановића (у три књиге); Бихпоље, поратна путописна приповест с прологом Владимира Ћоровића и молитвом Иве Андрића; Даноноћник, записи, коментари, изреке, мале приче, песме у прози, есејчићи, сећања и разни осврти; Силазак у реч, О (српском) језику и (својој) поетици; Изабрана дела у пет књига; Насамо с Миланом Коњовићем разговори, ликови, осврти; Даноноћник II; Разговор с Немањом, биографска и аутопоетичка сабирања; Бројчаник, путописни дневници; Сабрана дела (9 томова, 18 књига).

Покретач је и главни уредник Антологијске едиције Десет векова српске књижевности Издавачког центра Матице српске (2010-2021 објављено 120 књига). Иницијатор и председник Уређивачког одбора Критичког издања дела Иве Андрића (2017-2021. изашло 19 томова). Приредио је више зборника и антологија. Добитник је више награда међу којима су: Награда ,,Мирослављево јеванђеље” за најбољу прозну књигу у Југославији за период 1997-2000; Награду за уметност Вукове задужбине; Награду „Лаза Костић” за приповедну прозу; НИН-ову награду критике за најбољи роман на српском језику; Награду „Меша Селимовић” за најбољу књигу на српском језику; Награду „Михајло Пупин” за укупно стваралаштво, Октобарску награду Сомбора, Вукову награду и многе друге. На предлог Одељења језика и књижевности изабран је за дописног члана Српске академије наука и уметности (САНУ) 5. новембра 2009. За редовног члана САНУ изабран је 5. новембра 2015. У САНУ обавља више послова: управник Библиотеке САНУ и уредник Трибине, председник и члан три академијска одбора, члан Извршног одбора Огранка, покретач и уредник пет серија издања САНУ.

Сабрана дела академика Мира Вуксановића

Датум догађања