Прослава Мале Госпојине у Ораху у Пиви

Празник Рођења Пресвете Богородице, у сриједу 21. септембра 2022. године, прослављен је литургијским сабрањем, а одржан је и обновљени црквено-народни сабор за села Присојни и Осојни Орах, Јасен и Лисину.

Прослава Мале Госпојине у Ораху у Пиви

Литургију, у цркви Светог Саве, служио је надлежни парох, јереј Лука Цицмил уз молитвено учешће вјерног народа.

Одбор за обнову цркве Светог Саве, у Ораху, активно ради, већ неколико година, на обнови светиње. Ако Бог да, планира се мало освећење цркве 16. октобра када ће Свету Архијерејску Литургију служити Преосвећена Господа Епископи будимљанско-никшићки Методије и захумско-херцеговачки Димитрије.

На Малу Госпојину, али и на празник Светог Саве првог архиепископа српског, коме је цркве посвећена, обиљежава се храмовна слава и одржава црквено-народни сабор, јер вјерни народ, најчешће, није у могућности да у зимским условима, дође до цркве.

„Господ награђује труд и рад ових вриједних људи на њиви Господњој, сабирајући вјерни народ из Пиве, Голије и Гацка у великом броју, у овој светињи, која се сматра најстаријом у Пиви“, наводи свештеник Лука Цицмил.