Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Симеона Мироточивог у недјељу 26. фебруара, Свету Архијерејску Литургију у цркви Преображења Господњег у Беранама.

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

Саслуживало је неколико свештеника беранско-андријевичког и бјелопољског намјесништва и свештеномонаха манастира Ђурђеви Ступови, а празничном богослужењу присуствовали су бројни вјерници овог краја. Сабраном народу архипастирском бесједом обратио се Преосвећени владика Јоаникије, говорећи о Светом Симеону Мироточивом, великој личности наше Свете Цркве и нашег народа.
Све што је Свети Отац наш Симеон Мироточиви чинио на устројавању државе и подизању светиња, на спасењу себе и свог народа, чинио је, према ријечима Епископа Јоаникија, на темељу свете вјере православне, испуњавајући заповијести Божије и приносећи Господу од срца искрену молитву, велику жртву и љубав.

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

“Свети Симеон Мироточиви је био човјек дубоког карактера, дубоког осјећања, савјести и мисли. Он је имао визију, не само о своме спасењу него и о спасењу његовог народа. Свијетла су дјела која је он чинио за свој народ и за државу, устројавајући је, утемељујући је на вјери и на светињи. Зато је подизао велике, монументалне задужбине, као што је манастир Студеница, Свети Никола и Света Богородица у топличком крају, манастир Вољавац, Ђурђеви Ступови у Расу, знамените светиње које и данас свијетле и наш су велики ослонац. Он је био личност за коју су се многи везивали, био је примјер свом потомству, био је примјер и своме сину Светитељу Сави и другим својим синовима Стефану Првовјенчаном и Вукану, кнезу зетском, те су и они живјели у побожности и трудили се да Богу угоде.“

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

“Ево, драга браћо и сестре, и ми, његово потомство, иако, по много чему, нијесмо достојни да се назовемо потомством Светог Симеона Мироточивог, Божијег угодника, којем је вјера темељ свега, па су зато његова дјела била тако свијетла и добила су вјечиту вриједност и вјечиту славу, дакле, ми данас овдје сабрани, одважили смо се да подижемо велику цркву Светог Симеона Мироточивог у Беранама. Градећи ову цркву ми, угледајући се на Светог Симеона, треба да живимо у вјери и побожности, да заволимо пост и молитву, да своје срце учинимо станом Бога живог, Који нам даје снаге да чинимо добра дјела за наше спасење, за спасење наших ближњих и за спасење нашег потомства, треба да будемо способни за жртву и да вјеру и љубав свједочимо својим дјелима, а не само ријечима“, казао је Његово Преосвештенство.

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

Ако се будемо васпитали и изграђивали у вјери, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, саградиће се, у свој својој љепоти, наш унутрашњи храм душе, па ће се и овај спољашњи храм лако саградити.

“Ако тако будемо чинили, ако у овај свети храм уградимо нашу љубав, вјеру, поштење, честитост, слогу и јединство и, на тај начин, га добро утемељимо моћи ћемо да се назовемо достојним потомством Светог Симеона Мироточивог, чије мошти миришу из гроба у манастиру Студеници, чије мошти и чији гроб су источили свето миро, а то је, нарочити, знак присуства Духа Светог. Ево и ми смо се у том Духу Светом, Којим се испунио Свети Симеон и сви Свети, данас овдје сабрали и отпојали хвалу Богу, одслужили Свету Литургију, причестили се Светим тајнама Христовим на дан спомена Светог Оца нашег Симеона.“

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

“Нека буде срећно и благословено ово данашње сабрање и данашње славље. Ми славимо славу овог светог храма, иако он још није завршен, али он је утемељен и ми својим духовним очима гледамо љепоту, којом ће засијати, ако Бог да, кад за неколико година буде завршен и освештан“, закључио је Његово Преосвештенство Господин Јоаникије.

Освештан је и пререзан славски колач, који је, поводом прослављања храмовне славе цркве Светог Симеона Мироточивог, припремио домаћин славља Славољуб Барјактаровић са породицом.

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

Овом приликом Преосвећени владика Јоаникије је архипастирском граматом одликовао г. Петра Барјактаровића, за исказану љубав и оданост према Светој цркви православној. Барјактаровић је “са великом жртвом и трудом бринуо око одржавања цркве-брвнаре Светог Преображења у Беранама, а учествовао је и у радовима на изградњи храма Светог Симеона Мироточивог“.

Свечано и молитвено прослављен празник Светог Симеона Мироточивог

Он је као честити хришћанин, како се чуло приликом додјеле грамате, а на предлог оца Драгана Ристића и Црквене општине Беране, заслужио јавну похвалу и признање, којим га је надлежни Епископ одликовао управо на празник Светог Симеона Мироточивог.