ПОСЈЕТА МИНИСТРУ НУМАНОВИЋУ

Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић, примио је у петак, 12. априла 2013. секретара Епархијског управног одбора Епархије будимљанско-никшићке протосинђела Никифорa Миловићa, овлашћеног представника Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија.

Отац Никифор је информисао министра да је Епархија будимљанско-никшићка подручна епархија Српске Православне Цркве, чија се канонска јурисдикција простире на територији десет црногорских општина са око 80 свештених лица. Такође, нагласио је отвореност и спремност Епархије на сарадњу са Министарством за људска и мањинска права и новоустановљеним Директоратом за односе са вјерским заједницама уважавајући чињеницу одвојености Цркве и Државе. Истакао је проблем регулисања пензијског осигурања за свештенике, нарочито оних лица која стичу услове за одлазак у пензију, на шта је министар одговорио да ће Министарство, у складу са могућностима, пружити подршку у рјешавању овог питања на квалитетан начин.

ПОСЈЕТА МИНИСТРУ НУМАНОВИЋУ

Министар Нумановић је нагласио значај интердисциплинарне комуникације више владиних ресора са вјерским заједницама у области уређења правног положаја вјерских заједница, као и имовине вјерских заједница, тe je у том смислу упознао госта са новом организационом структуром Министарства и формирањем посебног сектора који се бави питањима вјерских заједница у оквиру Министарства, а то је Директорат за односе са вјерским заједницама, што ће допринијети ефикаснијој комуникацији и сарадњи Министарства и вјерских заједница.

Подсјетио је да је Влада планирала, до краја ове године, доношење Закона о правном положају вјерских заједница у складу са новим друштвеним и политичким приликама. Укључивање представника вјерских заједница и цивилног сектора у израду Закона било непосредно или кроз конструктиван дијалог током јавне расправе ће дати додатни квалитет тексту закона.

Саговорници су сагласни да је обострани интерес и циљ друштво остварене пуне кохезије међувјерских односа.

Разговору су присуствовали г. Иван Јововић, директор Директората за односе са вјерским заједницама и јереј Остоја Кнежевић, парох никшићки.