Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

У недјељу 17. марта, свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво Епархије будимљанско-никшићке, служило је Свету Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, а бројним вјерницима, сабраним у светом богослужењу пред почетак Великог и Часног поста, бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

“Са сјутрашњим даном почиње Часни пост, Васкршњи пост, назван Света Четрдесетница, за успомену на боравак Господа Исуса Христа у пустињи Јерихонској, гдје је строго постио узастопце 40 дана, поразивши самог ђавола, који Га је безуспјешно кушао. По истом узору и ми који себе сматрамо православним хришћанима треба да, очишћени духом и тијелом, уништимо главе невидљивих змија и као побједници гријеха и свих зала, обасјани да се појавимо и дочекамо Свето Васкрсење Христово. Мојсије је постио четрдесет дана пред примање заповијести Божијих на Гори Синају, цар Давид се облачио у покајничку одјећу и тако постио, постили су пророци Илија, Данило и други“.

Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

“Свето Писмо казује о старом народу, Нинивљанима, њих је Бог због гријехова казнио, а они су се покајали и постили, те им је Бог опростио казну. Свети Василије Велики каже: “Ако је пост био потребан у рају, како да није потребан овдје на земљи, јер смо се у гријеху зачели и у гријеху живимо“. Постом се усавршава наше тијело, а душа се чисти од гријехова, почев од оног прародитељског, који смо сви ми људи наслиједили, па до ситнијих или крупнијих, које смо, као грешни по природи, учинили. Зато треба да се кајемо за гријехе док имамо дана и да приступимо Тајни исповијести и причешћа, јер је те Свете Тајне сам Господ Исус Христос основао ради нас и нашег спасења“, поручио је отац Драган.

Током Литургије вјерни народ је, у великом броју, приступио Светом причешћу.
Истог дана у никшићкој Саборној цркви служена је вечерња служба опраштања, уочи почетка Васкршњег поста. Овом приликом бесједио је јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

“Дошли смо на ову службу Божију, браћо и сестре, службу помирења, да се Богу помолимо и да се измиримо међусобно, да се помиримо, прије свега, са Богом, а онда и једни са другима, јер само тако измирени можемо приступити и почети овај Часни и Велики пост. Ово је најљепша служба која нам, управо, о томе говори, молитве, које смо читали, позивају нас на покајање, на искрено и истинско покајање, које ће нас увести у радост Господа, у радост Васкрсења Христовог. Сваки пост, а нарочито Велики и Часни пост, представља добру прилику за све нас да порадимо више на свом животу, на души својој, на њиви Господњој“.

Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

“Овај пост са собом носи истинско покајање, а покајање значи преумљење – да промијенимо свој ум, своје мисли, своја дјела, да будемо добри не само на ријечима, него, прије свега, у дјелима својим. Довољно је, некада, и да ћутимо, али да живимо како треба, па да поучимо људе око себе, боље него милион ријечи да кажемо, јер је то истинско и право покајање, које дубоко скривамо у себи. Пост је силазак у дубину душе, пост је силазак у најскривеније тајне срца, у те дубине свако од нас треба завири, јер ту ћемо наћи Бога, а ако се не сретнемо са Богом, чему онда наш живот. Овај пост је још једна прилика за нови сусрет са Господом васкрслим и зато, драга браћо и сестре, долазите што чешће на ове службе, јер су испуњене великим и дивним пјесмама, пјесмама покајања, пјесмама које нас уче да будемо истински Божији људи. Очистимо душу своју, срце своје, живот свој и тако очишћени бићемо спремни да уђемо у радост Васкрсења Христовог“, нагласио је свештеник Слободан Јокић, завршавајући своје обраћање поуком:

Пост је силазак у дубину душе, у најскривеније тајне свог срца

“Пост треба да смири и умири тијело наше, које је храм Духа Светог, зато пазите и чувајте светињу поста и причешћујте се што чешће, да би се на тај начин истински сједињавали са Господом и да у духу великопосних служби, духу који нас води Васкрсењу Христовом, дочекамо само Васкрсење. Нека нам Бог да снаге, љубави, трпљења да издржимо Часни пост, да га с радошћу и љубављу постимо и да њиме Богу угодимо, да души својој добро учинимо и да прославимо најдивнији празник, празник свих празника Васкрсење Христово. Опростите вечерас коме год имате шта да опростите, ко год вам је шта нажао учинио, јер сте позвани од Господа да на овој служби опростите, али и да тражите опроштај“.