Порука Светог Синода Румунске православне цркве за Недјељу православља 2024.

Свети Синод Румунске православне Цркве позвао је вјернике да „чувају благо вјере наслијеђено од предака, јер је православље жива веза са Христом“.

Порука Светог Синода Румунске православне цркве за Недјељу православља 2024.

У традиционалној поруци за Недјељу православља истиче се значај светих икона у православљу.

„Православни дом или црква без иконе су као пустиња. Икона нам показује да човјек може да побиједи гријех и да се обожи благодаћу Духа Светога. Иконе су прозори у вјечност, кроз које се наша душа уздиже и духовно узраста“, наводи се у поруци.

Свети Синод у поруци подјсећа да је побједа православља над иконоборачком јереси била велика, а борба тешка, али и да су сваки пут у кризним временима „архијереји и оци просвећени Духом Светим устајали и борили се на Светим Васељенским Саборима против погрешних учења и потврђивали праву вјеру“, те позива вјерне да се и данас боре са искушењима и чувају наслијеђену православну вјеру.

„Чувајмо благо вјере које смо наслиједили од предака, јер је православље жива веза човјека и Христа, која нас води у живот вјечни“.

Такође, Свети Синод подсјећа на прикупљање прилога за Централни мисионарски фонд и позива вјернике да подрже мисионарско-пастирску и друштвену – филантропску дјелатност Румунске православне цркве.

Извор: basilica.ro