Хуманитарна изложба „Љепота ће спасити свијет“ отворена у Никшићу

У суботу 23. марта 2024. године, у фоајеу Никшићког позоришта, отворена је изложба под називом „Љепота ће спасити свијет“, коју је организовала НВО „Пандурица“ из Никшића, поводом обиљежавања двадесет пет година од бомбардовања СР Југославије и двадесет година од мартовског погрома на Косову и Метохији. Покровитељи изложбе су: Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка, Општина Никшић, Туристичка организација Никшић, Јавне установе „Захумље“ и Никшићко позориште и парохија страшевинско-кличевске, а учесници су 30-ак ликовних умјетника из Црне Горе.

Хуманитарна изложба „Љепота ће спасити свијет“

Изложбу је отворио протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, док је у свом обраћању др Миодраг Чизмовић, директор ЈУ „Захумље“, указао на могућност да љепота буде избављење и да је неопходно преузети одговорност и у духу, у солидарности и саборности спасавати свијет.

Дражен Никчевић је, у име НВО „Пандурица“, навео да је изложба организована у склопу акције Мартовско сјећање, у помен на бомбардовање СРЈ 1999. године као и прогон нашег народа са Косова и Метохије 2004. године, када је, подсјетио је он, у сред цивилизоване Европе расељено преко 200 000, а побијено преко 2000 људи.

Академска сликарка Марија Николић је казала да је велико задовољство за све сликаре да се својим радовима укључе и својим прилогом допринесу овом подухвату за добро дјеце Косова и Метохије.

„Вечерас смо се окупили да одамо признање не само умјетности, већ и великодушности и емпатији. Свака слика представља више од самог умјетничког дјела, јер умјетност није само стварање већ и прилика да се свијет промијени на боље“, мишљења је Николић.
Зоран Томић, потпредсједник Општине Никшић, поздравио је присутне умјетнике, а ријечима подршке охрабрио чланове НВО Пандурица у наредним хуманитарним активностима.

„Наша је обавеза да се сјећамо, да не заборавимо, јер све док се сјећамо и док не заборављамо, ми као народ постојимо. Зато, господо из НВО „Пандурица“, охрабрујем вас да наставите овим путем, јер је ово једини исправан пут“, рекао је Томић.

Вече су казивањем стихова употпуниле пјесникиње Сава Радуловић и Анђела Бацковић, а модераторка је била Анђела Пековић, уредница културног програма у ЈУ „Захумље“.

Да страдање Срба током бомбардовања 1999. године и погрома на Косову и Метохији 2004. године није заборављено и препуштено немару свједочи, наводи организатор, ова изложба и ликовни наратив 30-ак сликара, а то су: Марија Абрамовић, Јелена Аџић, Снежана Васиљевић, Миомир Мишо Вемић, Милена Вујановић Ивановић, Раде Вујачић, Ђорђије Вујичић, Радомир Вујичић, Матан Вукчевић, Славен Драгићевић, Мирко Драговић, Будимирка Дубретић, Константин Гушућ, Саша Ђикановић, Радоица Ивановић, Биљана Ковачевић, Милена Кривокапић, Бранко Маравић, Весела Маџгаљ Медведева, Дарко Мусић, Марија Николић, Илија Никчевић, Милутин Обрадовић, Милица Перуничић, Александар Радевић, Исидора Сарић, Весна Сушић, Рајко Сушић, Далибор Дадо Ћетковић.

Приход од продатих слика намијењен је за дјецу на Косову и Метохији.