Владика Јоаникије служио, у Кленку, у Бањанима, Литургију и опијело Душану Баћовићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије служио је, на празник Светог Алексија, Човјека Божјег, у уторак 30. марта 2021. Литургију Пређеосвећених Дарова Божјих, у цркви Светог Саве у Кленку, у Бањанима.

Након Литургије одслужен је мали помен новопрестављеном слузи Божјем Душану Јевтовом Баћовићу, великом добротвору Српске Цркве и угледном домаћину из Бањана, који се упокојио у Господу, у понедељак 29. марта.

Преосвећени Епископ је са свештенством служио опијело слузи Божјем Душану Баћовићу, од кога се, у присуству чланова ожалошћене породице, опростио ријечима бесједе.

„Помолисмо се за душу новопрестављеног слуге Божјег Душана Јевтовог Баћовића, који поживље у овом свијету својих 80 година, испунивши задатак који му је Бог дао, овдје на земљи, да изврши Његове заповијести и он је то часно и честито извршио. Човјек који је био добро свјестан тога ко је, чији је и шта треба да чува, понајвише вјеру православну, част и образ својих предака. Човјек чврстог карактера на чију си се ријеч увијек могао ослонити, поуздан, постојан. Домаћин, частан, честит, радан, дубоког оптимизма“, рекао је Владика, подсјетивши да је Душан имао тежак живот, јер, по Владикиним ријечима, није било лако одселити из родног краја, отићи у град и кућити се изнова.

„Хвала Богу, основао је породицу и Бог га наградио лијепим потомством. Он и његова супруга Деса родили су и васпитали лијепу дјецу, здраву, а што је најважније дјеца су примила њихову науку, па су Душан и његова супруга били задовољни својом дјецом, које су лијепо школовали, поженили, поудали, дочекали унучад“.

У њиховом дому, навео је Епископ Јоаникије, осјећала се породична срећа и радост уз њихово гостопримство и предусретљивост.
„Увијек је лијепо било посјетити тај благословени дом, ту дивну бањску, српску кућу. Хвала Богу, он се честито потрудио и све лијепо на овом свијету завршио. Није се богатио, нити је био лаком да се богати, него је настојао да стекне духовно богатство, а како је од својих родитеља наслиједио чисту, свету вјеру православну, држао је и свједочио у најтежим временима“.

„Славио своју крсну славу, крштавао дјецу, ишао у цркву, постио и Богу се молио, одлазио често Светом Василију Острошком, да му се поклони и помоли. Као што су и његови преци поштовали цркве, манастире, светиње, свештенике и он је то све испоштовао, мада је било зло вријеме у коме је одрастао, када су млади нараштаји правили своје каријере тиме што ће Бога псовати, исмијавати свештенике и хришћанске обичаје“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Нагласио је да се упркос томе Душан није поколебао ниједног тренутка, нити повео за оним што не ваља, а то није било лако.
„Како је одмицало вријеме био је у вјери све чвршћи и говорио је последњих година, захваљивао се Господу што је дјецу извео на пут и упутио у живот, те да га ништа више не везује за овај свијет. Као што је говорио, тако се и догодило, поживио је лијеп вијек, није престарио. Он је, управо, тако желио и оставио породици диван аманет да чувају успомену на своје претке, да памте његове ријечи, иако иду и ићи ће по свијету да не забораве ко су, одакле су и које наслеђе носе, да не забораве свој завичај, своје обичаје и свој језик. Све их је то Душан лијепо научио“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Додао је да, саосјећајући са ожалошћеном породицом овај велики губитак,  сви који су Душана познавали, осјећају и понос што је Бог дао, у овим временима, такве чврсте карактере, поуздане личности као што је Душан Баћовић.

„Признат и радо виђен међу људима, у свему имао мјеру, а из сваког његовог поступка зрачило поштење и поштовање према ближњима, према сваком човјеку. Чувао се од гријеха, зато га је Бог тако лијепо наградио. Он је добар примјер како човјек који иде путем Божјим, који има страха Божјега, а то значи истиниту вјеру у својој души, како га Бог кријепи, никад не оставља“.

„Данас смо се сабрали око његовог одра да га испратимо на пут на који је често помишљао и са вјером се спремао. Књига његовог земаљског живота се затворила, а отвара се небеска. Он иде у наручје Божје, у наручје свог оца Јевта да се придружи својим прецима, да почине поред њихових костију. Ми смо дужни, као честитом брату и хришћанину, да се за њега Богу молимо, нарочито ми свештеници с којима се он радо виђао, радо долазио на свете службе и заслужио је да га Црква Божја памти за много година и деценија. Нека му Бог душу прости и Царство му небеско. Његовој продици мир, здравље и напредак“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.
Душан Баћовић је сахрањен на мјесном гробљу села Кленак у Бањанима.

Вјечнаја памјат.