Доксологија поводом доласка Епископа ваљевског Г. Исихија

На празник Светог великомученика и побједоносца Георгија, у суботу 6. маја 2023. године, у манастиру Ђурђеви Ступови, служена је свечана доксологија поводом доласка Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Г. Исихија у посјету Епархији будимљанско-никшићкој.

Свечани дочек моштију Светог Владике Николаја Велимировића и Епископа Исихија

Владика ваљевски је на благослов вјерном народу Епархије будимљанско-никшићке дио моштију - честицу Светог Николаја Жичког и Охридског, из манастира Лелић, која ће вечерас бити остављена, у манастиру Ђурђеви Ступови, на поклоњење вјерницима.

Дио Светитељевих чесних моштију ће сјутра бити однијет у храм, који је посвећен Светом Владики Николају, у Његњеву код Бијелог Поља, гдје ће Епископ Исихије служити Свету Архијерејску Литургију заједно са Владиком будимљанско-никшићким Методијем. Дио моштију ће бити остављен на цјеливање, укрепљење, духовну утјеху, потпору и благослов православном народу на овим просторима.
У топлој поздравној ријечи, Преосвећени Епископ Методије је Владици Исихију пожелио добродошлицу, захвалио му на доласку и на овако штедром дару, наводећи да су духовници, владике, свети оци, долазећи са тих страна ваљевске Епархије, увијек, долазили пуних руку.

„И ти си нам, међу осталим благословима своје Епархије, донио честицу моштију Светог Владике Николаја српског и свеправославног, из његове задужбине манастира Лелић. Нема ништа љепше него кад браћа живе заједно и кад се држе међусобно, кад једни друге подржавају и подстичу на пут спасења и доприносе, колико је то у нашој моћи, да олакшамо овај крстоносни хришћански пут којим идемо да изнесемо свој крст до краја. Увијек је љепше кад смо заједно и збијамо редове, кад путујемо ка вјечности скупа“.

„Црква је заједница спасења, то и овим потврђујемо што се око светих моштију Светих Божјих угодника сабирамо, и том благодаћу и живом водом која извире из њихових живоносних моштију облагодаћених напајамо своје душе и сљедујемо за Христом Богом нашим. Наша су срца радосна, испуњена Вашим доласком у ову велику и древну светињу жупана Првослава, која је данас, на овај дан, на Светог Ђорђа, коме је овај храм посвећен и ова света обитељ, слави 810 година како слави Бога и свог заштитника Светог Ђорђа. Управо, на овај дан у нашу Епархију нам доносите Свете мошти Владике Николаја, што није случајно, све је по дубљем Божјем промислу“, рекао је Владика Методије.

Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Исихије је у отпоздравној ријечи изразио радост због ове благословене посјете.
„Наше срце узвикује у радости, у овај данашњи дан, у навечерје свете недјеље. Служили смо и ми данас свету Литургију у ваљевском храму Светог Георгија због чега нисмо могли да се придружимо величанственој прослави ове светиње. Свакако, у срцима осјећамо заједништво, јер и Свети Георгије, нема случајно огромно поштовање у нашем народу, у нашој Цркви. Као јунак и побједоносац надахњује наш народ и води нас у повједе. Исто тако и Свети Владика Николај, тај светионик наше савремене Цркве, који заједно са Светим Авом Јустином, скоро један до другог, почивају у околини престоног града наше Епархије, у лелићкој и ћелијској светињи. Они нас храбре, надахњују и они су побједоносци попут великомученика Георгија, сваки на свој начин“.

Свети владика Николај, додао је Епископ Исихије, нас учи да живимо Јеванђеље, да живимо по заповјести Христовој да љубимо једни друге.

„Учи нас по ријечима Христовим да нас, који смо издвојени од оних који живе само овим свијетом, Он нас је изабрао од свијета, а ми смо својом вољом и љубављу пошли за Њим, Господом нашим и за Господом Светог Владике Николаја, и учи нас, још, како да у савремено доба живимо тај живот који ван сваког времена и ван свих епоха, ван свих вјекова. Учи нас да изнад свега ставимо Господа и љубав према њему, а заједно са тим и љубав према ближњем. И зато, много нам значи што дјелић његових Светих моштију од сада има да почива у храму, који носи његово име и тако да учвршћује заједницу између наше двије Епархије и читаве наше Цркве“.

„Нека су молитве Светог великомученика и побједоносца Георгија и Светог српског и свеправославног Владике Николаја са свима нама, да се сви заједно сабирамо у светињама око његових моштију и других светих, а прије свега, да се сабирамо на светој Литургији и да узносимо благодарност Богу и славословље, јер то је смисао нашег живота и у томе јесте живот Цркве. Благодарим свима на дивном дочеку ових светих моштију и наше маленкости и са свима у васкршње дане који трају педесет дана до Силаска Светог Духа кличем заједно: Христос Васкрсе!“, поручио је Епископ ваљевски Г. Исихије.