Епископ Јоаникије на Молебану у Андријевици: Цио свијет реагује на неправду која се чини у Црној Гори

У четвртак, 23. јануара 2020. у храму Светог архангела Михаила у Андријевици, служен је Молебан Пресветој Богородици, поводом изгласавања дискриминаторског Закона о слободи вјероисповјести, који је уперен против епархија Српске православне Цркве у Црној Гори.

Епископ Јоаникије на Молебану у Андријевици: Цио свијет реагује на неправду која се чини у Црној Гори

Молебан су служили протојереј-ставрофор Боро Врховац, надлежни парох, јереј Бојан Радуновић, парох горњеполимско-гусињски и јеромонах Георгије (Рајаковић), игуман манастира Брезојевица код Плава.

У Молебану је молитвено учествовао Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, те бројни вјерни народ Андријевице и других мјеста, који на достојанствен, миран, хришћански и истрајан начин, исказују своје неслагање са неуставним Законом о слободи вјероисповјести у Црној Гори.  

За пјевницом су били јеромонах Сава (Вукајловић), сабрат манастира Ђурђеви Ступови и Мирослав Раичевић.

Молебану је претходила свенародна литија, која је окупила око двије ипо хиљаде људи, међу којима је био и један број вјерника из Плава, који су дошли до моста на ријеци Злоречици, одакле је крсни ход кренуо ка цркви Светог Михаила.

Након одслуженог Молебана, ријечима архипастирске бесједе обратио се   Преосвећени Епископ Јоаникије, наводећи да манастир Ђурђеви Ступови прославља осам вјекова од како је Свети Отац наш Сава, први Архиепископ српски у овој светињи устројио Епархију будимљанску, што је, по његовим ријечима велики и значајан јубилеј.

„Претходно смо прославили 8 вјекова од настанка манастира Ђурђеви Ступови. То је само један од доказа, свједочанстава колико је наша вјера утемељена у Црној Гори и Епархија Будимљанска и Епархија Зетска из које је настала Митрополија црногорско-приморска и захумско-херцеговачка, која захвата западни дио Црне Горе. То су Светосавске Епархије“, казао је Владика, додајући да су, током ових осамсто година, подизали светиње, посвећивали их Богу и Цркви на службу, борили се за Крст часни и слободу златну.

„То је златна нит наше историје. Наша вјера подигла је велике личности, велике јунаке, створила велику културу, духовност, родила светитеље. Ми смо народ који је поднио велике жртве у својој историји да сачува своју вјеру и, ево, послије толико вјекова, ми смо, на овој балканској жеравици, опет, на великом испиту као много пута до сада. Не од туђина, макар не директно, него од наше власти“, оцијенио је Епископ Јоаникије.

Поручио је да православни хришћани, као већинска вјера у Црној Гори, којој припада, по његовим ријечима, 70% грађана Црне Горе, не могу да прихвате да буду дискриминисани, обесправљени, понижени у својој држави.

„Не можемо прихватити да се доноси Закон на нашу штету, да се тиме крши Устав Црне Горе и да се ствара неравноправност међу вјерама у Црној Гори, с тим што су остале вјере добиле сва своја права путем уговора са државом. Нама је намијењен овај дискриминаторски закон који треба да помогне држави да нам отме све светиње, да их препише са Цркве на државу и да нас принуди да се изнова региструјемо као новооснована религија, као секта“.

„Ми смо вјера која је камен темељац Црне Горе. Без православља нема Црне Горе, а ово је удар и на светиње и на православље, на нашу вјеру, на наше претке који су за вјеру живјели и главе своје полагали. Ово је удар и на нас и на наше потомство“, оцијенио је Владика будимљанско-никшићки.

Народ је, констатовао је Владика, дубоко осјетио да се чини велика неправда и зло у Црној Гори, зато је устао да заштити своје светиње, част и образ свој, Црне Горе и цијелог православља.

„Цијело православље и сав културни, цивилизовани свијет види да се овдје врши неправда, да се газе вјерска права, да се припрема отимачина црквене имовине, скрнављење храмова. Добили смо подршку од Цариградске патријаршије, Јерусалимске патријаршије, Московске патријаршије и од других Цркава Европе и свијета. Добили смо велику подршку од нашег народа у Црној Гори, из Србије, Републике Српске, из цијеле дијаспоре. Цио свијет реагује на ову неправду“, истакао је Његово Преосвештенство.

С обзиром на то да се на десетине хиљада грађана противе дискриминаторском закону свака разумна власт би, указао је Владика, одмах повукла овај закон и ставила га ван снаге.

„Не може се доносити закон о вјери ако већинска вјера није сагласна са тим, а не може се и не смије се наметати закон који гази слободу вјере, управо, се о томе ради. Ово је антицивилизацијски Закон и Црну Гору враћа уназад ко зна колико вјекова, у примитивизам“, истакао је Преосвећени Епископ Јоаникије, поручујући:

„Комунизам је отимао црквена имања, али није отимао храмове, а ови хоће и оно што је Божје, што је Богу посвећено, Цркви, молитви, светињи, да то узму себи, да с тим располажу, да скрнаве, да препишу на државу. Државна су била и предузећа, никшићка Жељезара, подгорички Алуминијски комбинат и остали гигнати, па шта би с њима?! Хоће оно што је остало, најсветије, што су корјени, што је свједочанство, што је историја, што је култура, што припада Цркви, што је Богу посвећено, хоће себи да узму“, рекао је Епископ Јоаникије.

Указао је да је од стране власти изостао дијалог са представницима Цркве по питању овог Закона, те да су само покушали да наметну своју вољу, која се није могла прихватити, као ни безакоње са којим се нико не може сагласити.

„Сада нас позивају да разговарамо о примјени Закона. Не можемо разговарати докле се овај закон или радикално не измијени или се нановно сједне да се разговара, па да се то ријеши како је најбоље за Цркву и за државу. Ми јесмо за то да се донесе закон, али такав који ће изједначити у свим правима СПЦ, православну вјеру са осталим традиционалним вјерама у Црној Гори. Нећемо допустити и нећемо прихватити да будемо дискриминисани у својој држави у односу на друге и то као већински народ, као већинска вјера!“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe