Епископ Јоаникије благосиљао бадњаке пред Саборним храмом у Мојковцу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије благосиљао је на Бадње вече, у понедјељак 6. јануара 2020, бадњаке пред Саборном црквом Христовог Рођења, у Мојковцу.

Епископ Јоаникије благосиљао бадњаке пред Саборним храмом у Мојковцу

„Божански мир са Христовим рођењем дошао је у овај свијет. Богомладенац Христос око Чије колијевке смо се сабрали, овдје, вечерас, улива небеску радост у наша срца, просветљује наше духовне очи да сагледамо прави смисао живота. Ми се кријепимо светом православном вјером око Христовог знамења, око ових бадњака, који нас повезују са нашим прецима. Овај Бадњак је знак Рођења Христовог, налажемо га у име Његовог Рођења“, казао је Владика будимљанско-никшићки након освећења бадњака.

Рекао је да бадњак налажемо у име братске слоге и љубави, а то свето дрво носи велико сјећање како у Мојковцу, тако на Цетињу и у цијелом нашем народу.

„Налажући бадњаке и славећи Божић, наши преци су очували своју вјеру, свој језик своју културу, своје светиње. И ми, данас, такође, кријепимо се међусобном заједницом коју имамо у нашим светињама, око колијевке Христове. Сабирајући се јачамо у заједништву, у међусобној љубави, кријепимо се нашом светом вјером и зато смо одлучни да се боримо за слободу наше свете вјере за коју су наши свети преци живјели и умирали. Гинули су и главе полагали, али су вјеру очували и чисту је нама, њиховим потомцима, предали“.

„Зато ћемо се борити против дискриминације свете вјере православне у Црној Гори, као што су се борили наши преци на Мојковцу против непријатеља Крста од три прста. Они су главе своје полагали, не штедећи своје животе. Не можемо никако прихватити да будемо обесправљени у односу на било кога. Ми, који се боримо за права своје Цркве, своје вјере, не тражимо ништа више него оно што је обезбијеђено другима, католицима, муслиманима. Истрајаћемо у нашој борби да вјера наша буде слободна, јер ако није слободна она онда и не постоји“, рекао је Епископ Јоаникије.

Потом је молитвена Литија вјерног народа, предвођења свештенством и Преосвећним владиком Јоаникијем, крсним ходом прошла кроз Мојковац, проносећи радост божићног празника и изражавјаући јавни протест и неслагање са неправдом, која се наноси Епархијама СПЦ у Црној Гори, њеним светињама и завештањима предака.

Литија, у којој је било хиљаде људи, мирним, достојанственим свечаним ходом, вратила, се потом Саборном храму Рождества Христовог.