Владика Јоаникије служио у манастиру Црна Река

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско–никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Петра Коришког, у понедјељак 18. јуна, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Црна Река у Епархији рашко–призренској и косовско–метохијској.

У бесједи којом се, током Светог богослужења, обратио вјернима Преосвећени Епископ Јоаникије је говорио о Преподобном оцу нашем Петру Коришком, чије се Свете и цјелебне мошти чувају у овом Манастиру, а који је у живио и подвизавао се у 13. вијеку, у селу Кориш недалеко од Призрена, гдје и данас постоји његова испосница.

Владика Јоаникије служио у манастиру Црна Река

“Свети Петар Коришки и Преподобни Јоаникије Девички, два велика свјетилника у монашком чину, овдје су се Богу молили, ово мјесто својим молитвама и својим сузама осветили, Божију помоћ и милост са неба сводили у своје срце и на све оне који су овдје долазили, тражећи од Бога милости и помоћи Његове. И ми се, данас овдје, поред моштију Светог Петра Коришког, заједно са њим молимо, своје молитве приносимо Богу, удружујемо молитве наше са молитвама Светих и прослављамо име Пресвете и животворне Тројице, Оца и Сина и Светог Духа Бога нашег, славимо Христа Господа Спаситеља нашег и Пресвету Богородицу“, рекао је Владика.

Он је нагласио да су истински хришћани даривани од Бога великом повластицом, а то је вјера у Господа Исуса Христа, која нам је предата од Светих Апостола, Светих Отаца, њихових ученика и предака наших. Те повластице, на жалост, често нијесмо свјесни.

“Ево и данас када смо, због немарности према својој вјери, према светињама и светој косовској земљи, дошли у ту неприлику да нас је још мало остало на Косову и Метохији, али то није мало ако смо свјесни духовне величине и вриједности наших светиња. Зато сваком треба да је јасно да је велика повластица за сваког човјека, а нарочито за православног Србина, доћи на Косово и Метохију у Епархију рашко-призренску и њене светиње, и надахнути се светошћу косовске земље, освећене молитвама и жртвом Светих мученика“.

Владика Јоаникије служио у манастиру Црна Река

“Велика је повластица доћи у Црну Реку и поклонити се моштима Светог Петра Коришког, у манастир Дечане и поклонити се моштима Светог Стефана Дечанског, у Пећку патријаршију и поклонити се моштима на десетине Светих Божијих угодника, патријараха и архиепископа српских, и све до свете Грачанице, Љевишке, Девича. То је света српска земља“, поручио је Његово Преосвештенство.

У манастиру Црна Река данас је, према ријечима Владике Јоаникија, диван и богоугодан сабор народа Божијег, који је дошао да се Богу помоли, да се, током Петровског поста, причести Светим тајнама Христовим и поклони моштима Преподобног Петра Коришког, Светитеља из нашег рода и савременика Светог Саве, првог Архиепископа српског.

“Као што се Свети Сава подвизавао у студеничкој и карејској испосници, тако се и Преподобни Петар Коришки подвизавао овдје и у коришкој пустињи, Богу угађајући. Он је, очистивши своје срце и мисли, биће своје учинивши станом Бога живог, постао Христоносац, Богоносац и духоносац и добио слободу пред Богом да, још у овом животу, заступа све оне којима је милост и помоћ Божија потребна, а, нарочито, послије његовог престављења Бог га је прославио због његове вјерности, његовог трпљења, подвига, љубави и жртве, те је окупљао наш народ око својих светих моштију, тјешио га и давао му снаге да носи крст свој у свим временима која су била тешка, а свако вријеме је вријеме спасења“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије служио у манастиру Црна Река

Благосиљајући сабране вјернике, Владика је, на крају свог архипастирског слова, захвалио Његовом Преосвештенству Епископу рашко-призренском Г. Теодосију, чијим благословом присуствује прослављању празника Преподобног Петра Коришког у Црној Реци. Заблагодарио је и Архимандриту Јовану и његовом братству, на љубави са којом дочекују све намјернике и моле се Богу у овој светињи, служећи, како је навео Преосвећени Епископ, исту ону службу, коју је овдје, док се подвизавао на земљи, служио и Преподобни Петар Коришки.

“И они данас, у овим тешким временима, временима многих искушења, носе достојно и примјер су, многима, ношења крста и идења за Христом. Нека Господ буде на помоћи, молитвама Преподобног Петра, оцу Архимандриту и нашем драгом Владици Теодосију, који носи крст на Косову и Метохији и, заиста, му није било лако. Од оног дана кад је дошао у ову светињу, па све док је постао Епископ рашко-призренски, он је примио бреме свог народа на своја плећа, али, хвала Богу, има помоћ од Бога и светих Његових, и велику подршку од свештенства, монаштва и вјерног народа, а то тако и треба да буде, драга браћо и сестре, да сви, једни друге, подржавамо на путу спасења, а нарочито оне који носе највеће бреме. Нема већег бремена данас, него што је бреме које носи Преосвећени владика Теодосије и треба га, не само разумјети, него и помоћи“.

Током празничног богослужења је освештан и пререзан славски колач поводом имендана јерођакона Петра, сабрата манастира Црна Река.