Прослављен празник Преподобне Анастасије Српске

Поводом празника Преподобне Анастасије српске, 5. јула 2012. године у манастиру Ђурђеви Ступови је служена Света Литургија.

Прослављен празник Преподобне Анастасије Српске

Литургију је служио свештеник Стаменко Станковић, парох берански уз саслужење јеромонаха Антонија Корунића и јерођакона Агапита Драгојевића, сабраће Манастира.
Како је Света Анастасија небеска заштитница хора Преподобне Анастасије српске из Берана, којим руководи проф. Андријана Вучетић и монахиње Анастасије, која је на послушању у манастиру Ђурђеви Ступови, освештан је славски колач и жито.

Прослављен празник Преподобне Анастасије Српске

Послије Свете Литургије приређена је трпеза љубави на којој је настављено заједничарење у славу Божију, а у спомен Преподобне Анастасије, супруге великог српског жупана Стефана Немање са којим је родила синове: Вукана, Стефана и Растка, односног Светог Саву. Како пише у њеном житију, Ана, кћи грчког цара Романа IV замонашила се 1196. године и добила монашко име Анастасија. Поживјела је у побожности и богоугађању. Упокојила се 21. јуна 1200. године. Њене мошти почивају у припрати Студеничке Богородичине цркве.