Литургија Пређеосвећених дарова у Саборном храму на Жабљаку

У сриједу 23. априла 2013, на празник Светог свештеномученика Антипе, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са бројним свештенством Свету Архијерејску Литургију Пређеосвећених дарова у Саборном храму Преображења Господњег на Жабљаку.

Литургија Пређеосвећених дарова у Саборном храму на Жабљаку

У литургијској проповиједи, којом се обратио сабраном свештенству, свештеномонаштву и вјерном народу, Преосвећени Епископ је бесједио о покајању, подсјетивши на ријечи Господа Исуса Христа “Покајте се јер се приближи Царство Божије“. На исти начин, прије Христа, о покајању је говорио и Свети Јован Крститељ припремајући народ за Христов долазак и Христову проповијед.

“Свети апостол Павле, као новозавјетни проповједник, велики пастир и сасуд благодати Божије, такође, је говорио о покајању и сам је био свједок покајања, јер прије него што је повјеровао у Христа као Сина Божијег и Спаситеља, гонио је Цркву Божију, био у великој заблуди, али, када га је Господ просвијетлио он се покајао за гоњење и за многе гријехове које је учинио према Цркви. Чим је био од Бога просвијетљен показао је велико покајање, Бог га је удостојио апостолског чина и лика и дао му ту благодат да буде највећи проповједник Јеванђеља oд свих апостола. То је било по нарочитом Божијем дару и по нарочитом Божијем промислу“.

Литургија Пређеосвећених дарова у Саборном храму на Жабљаку

“Захваљујући његовом покајању Господ је излио своју превелику милост на Светог апостола Павла, па он каже да сами себе треба да испитујемо, да провјеравамо своју савјест, јер када бисмо сами себе осуђивали за своје гријехе онда не бисмо били осуђени ни од Бога, ни од људи. Међутим, није баш тако лако то и учинити, али нама хришћанима, уколико се Богу молимо и уколико Бога за помоћника призивамо да нас просвијетли, да нас упути на творење Његових заповијести, на творење Његове воље, онда је све лако, јер нам притиче у помоћ Божија правда, Божија милост и Божија свјетлост, која нас просвећује и онда, иако смо људи слаби можемо, заједно са Светим апостолом Павлом, говорити “Све могу у Христу Исусу Који ми моћ даје“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.
У току Литургије је обављена редовна годишња исповијест свештенства Епархије будимљанско-никшићке коју, већ неколико година, обавља протојереј-сатврофор Милутин Андрић, парох билећки на чему му је у својој бесједи заблагодарио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Владика је поручио, позивајући се на ријечи Светог апостола Павла, да хришћани са одговарајућом духовном припремом и страхом Божијим треба да учествују у трпези Господњој.

Литургија Пређеосвећених дарова у Саборном храму на Жабљаку

“Свако од нас, драга браћо и сестре, може да учини много тога значајног за душу, а то није тако тешко, само треба мало пажње, треба честитости, треба бити спреман да признамо своје гријехе, да увиђамо своје гријехе, зато се молимо оном чудесном молитвом Светог Јефрема Сирина “Господе и Владико живота мога, дух лењости, мрзовоље, властољубља и празнословља не дај ми“. Молимо се, такође, да нас Господ просвијетли Својом правдом и Својом истином, да не гледамо на туђе гријехе, него на своје и да не осуђујемо своје ближње. То је много важно, то даје могућност да се молимо за своје ближње, за оне даљње, за драге и оне који нам добро чине, али и за оне који нам зло чине и за непријатеље. На такву љубав смо призвани, драга браћо и сестре, и то треба да знамо, и ако нијесмо достигли ту љубав да се за своје непријатеље молимо, треба да знамо да нешто крупно недостаје у нашој вјери, да нам треба још много труда, много молитве, много поста и покајања да бисмо призвали Божију милост, да бисмо се уподобили Господу, Који је Својом љубављу и жртвом овај свијет просвијетлио, исцијелио и обновио“.

“Нека ова света служба и данашње свето сабрање буде свима на благослов и на духовну корист. Хвала нашим духовницима оцу протојереју-ставрофору, нашем драгом пријатељу и духовнику, господину Милутину Андрићу, који је потегао далек пут и дошао да данас исповиједа наше свештенство, хвала и оцу Арсенију, који му је у томе помогао и, ево, данас овдје заједно свештеници и народ се лијепо исповиједише, нека свима буде на спасење, на радост и на благослов“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након одслужене Литургије Владика је архипастирском граматом одликовао Добрицу Шљиванчанина из Жабљака, великог добротвора наше Свете Цркве Православне.