Празнична сабрања у парохији бањанско-рудинској

На дан када наша Света Црква слави спомен на рођење Светог Јована Крститеља и Претече Господњег, у недјељу 7. јула 2013.године, Света Литургија је служена у храму посвећеном овом празнику у селу Мацаваре у парохији бањанско-рудинској код Никшића.

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија празник Рођења Светог Јована Крститеља одређен је као дан храмовне славе, а овом приликом је, другу годину за редом, одржан и црквено-народни сабор.

Празнична сабрања у парохији бањанско-рудинској

Свету Литургију, којој је у великом броју присуствовао вјерни народ овог краја, служио је јереј Раденко Копривица, надлежни парох. Преломљен је славски колач и освећено жито. Празник Рођења Светог Јована Крститеља, у народу познат као Ивањдан, сабрао је припаднике братстава Мирковић и Перовић, који су својим поријеком везани за мацаварску светињу, а живе у Бјељини, Требињу, Билећи, Београду, Никшићу и другим крајевима, његујући своју крсну славу – Светог Јована Крститеља.

Празнична сабрања у парохији бањанско-рудинској

Сабор вјерног народа одржан је на празник Светих апостола Петра и Павла (у петак 12. јула 2013.године) у храму Светог Богојављења у Доњим Црквицама. Према ријечима свештеника Копривице, надлежног пароха Петровданско сабрање у Доњим Црквицама се није прекидало ни у тешким безбожничким временима. Он напомиње да се неколико година на овај празник није служила Света служба Божија, али се вјерни народ не само бањанско-рудинског краја, већ из читаве старе Херцеговине, сабирао око ове светиње. Петровданско сабрање обновљено је деведесетих година, трудом и љубављу тадашњег пароха протосинђела Данила, игумана манастира Косијерево и вјерног народа.

Празнична сабрања у парохији бањанско-рудинској

Литургију на празник Светих апостола Петра и Павла служио је јереј Раденко Копривица. Велики број вјерних, нарочито дјеце, приступио је Светом причешћу. Светим тајнама Тијела и Крви Христове причестио се и старина Крсто Бјелица, син чувеног Риста Бјелице, некадашњег предсједника тадашњег Вучедолског округа, који је у овом мјесту подигао школу, која је са радом почела 1939.године. Он је током Другог свјетског рата, заједно са свештеником Васом Поповићем, парохом Вучедолским мученички пострадао у Горњем Пољу 1942.године од руке безбожних комуниста. Поменути Крсто Бјелица, напомиње свештеник Копривица, примио је Свето причешће из путира и кашикице које је храму у Доњим Црквицама приложио његов отац Ристо, ацза покој душе свог оца, мученички пострадалог 1917.године у логору у Чајничу. Било је дирљиво слушати причу овог старине који памти дан када је из њихове куће у Црквицама на страдање поведен његов отац и млади свештеник Васо Поповић. За свештеником Васом остали су попадија и тек рођени син.