Сила покајања и љубави Божије

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на пету недјељу Васкшњег поста, Глувну, 21. априла 2013, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Сила покајања и љубави Божије

Саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке: протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, протосинђел Никифор Миловић, секретар Епархијског Управног одбора Епархије будимљанско-никшићке, јереји: Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, Данило Зиројевић и Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма и ђакон др Никола Маројевић.
Сабраном народу литургијском проповиједи о Преподобној Марији Египћанки, којој је посвећена пета недјеља Великог Часног поста, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

Сила покајања и љубави Божије

“Светитељка коју данас прослављамо, Света Марија Египћанка бјеше једна, заиста, изузетна личност, која је била, веома даровита и Богом обдарена, али је своје дарове у младости употријебила на разврат и свако безакоње, на прљање своје природе и своје личности и до те мјере је упропастила своју душу да се била уподобила ђаволу. Навукла и таму и мрак и смрад у своју душу кроз многе гријехе о чему се опширно пише у њезином житију. Не избјегава Црква да помене и оно што је грешно, нарочито, када имамо послије тога дивне и сјајне примјере покајања“.

Сила покајања и љубави Божије

“И то је Бог дао човјеку као неку посљедњу опомену, да се сјети и да на крају одлучи хоће ли да иде у пакао или ће да се потруди да тамо не оде, него да оде у рај. Тако је Света Марија Египћанка, као велика грешница, освијетљена силом Крста Христовог, опоменута силом Крста Христовог, јер није могла да уђе у Јерусалимски храм да се поклони Крсту, јер је сила Божија одбијала и опомињала, а онда се њена савјест пробудила, сјетила се својих гријехова и чврсто одлучила, уз помоћ молитава Мајке Божије да свој будући живот проведе у покајању. Дивно обраћење, диван примјер и она која је била дошла до дна пакла“, истакао је, између осталог, Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Богослужење је појањем пратио хор Светог новомученика Станка.