О личности и дјелу Борислава Пекића

Најприје је, у сриједу 13. маја, у свечаној сали Филозофског факултета, уприличен разговор на тему "Борислав Пекић: личност, дјело, заоставштина“ у којем је учествовала Александра Пекић, ћерка нашег уваженог књижевника. Модератор трибине био је доц. др Горан Радоњић, а разговор са Александром Пекић изазвао је велику пажњу студената и професора ове високошколске установе, који су имали бројна питања о стваралаштву Борислава Пекића.

О личности и дјелу Борислава Пекића

Истог дана у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког отворена је документарна изложба "Пекић 1930–1992“, Библиотеке града
Уводном ријечју обратио се доц. др Драго Перовић, предсједник Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, говор Борислава Пекића на пријему Његошеве награде 1987. године прочитала је Александра Пекић, а изложбу је пригодним словом отворила Олга Красић Марјановић, аутор.

О личности и дјелу Борислава Пекића

Потом је бесједу "Страст за истином: О по-етици Борислава Пекића“ изговорио проф. др Богољуб Шијаковић.

Наредног дана, у четвртак 14. маја, предавање "Борислав Пекић у свом времену и данас“ код Вуковог споменика у Петњици код Шавника, одржала је проф. др Лидија Томић.

О личности и дјелу Борислава Пекића

Поменутим програмом обиљежено је 85 година од рођења Борислава Пекића, познатог писца, дисидента и политичара.