Молитвено прослављен Свети Василије у цркви Петра и Павла

У цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, литургијом 12. маја је молитвено прослављен празник Светог Василија Острошког Чудотворца. У бесједи послије литургије јереј Никола Скопљак је прво подсјетио да смо још увијек у најрадоснијем празнику Васкрсења, и да се поздравом "Христос Воскресе“ поздрављамо до Спасовдана.

"Управо овим најрадоснијим празником Господ је показао човјеку да он не живи узалуд на овој земљи, да његова мучења и страдања на овој земљи нису узалудна, него да имају свога смисла. А то је управо показао и дао нам кроз Васкрсење своје, то јест прво кроз страдање па затим кроз Васкрсење, којим је показао да је и човјеково страдање и трпљење на овој земљи угодно Богу. Јер, какав би имало смисао да овдје страдамо, мучимо се, и да се завршава све на овој земљи, а управо кроз Васкрсење дата нам је побједа над смрћу, и дат нам је путоказ како човјек треба да живи. А то нам свједоче послије Христа и свети Апостоли и Мученици и многи свети Оци, учитељи Васељенске цркве. Многи су од њих пролили крв своју за Христа, за цркву Божију и управо данас славимо једнога великога светога Оца у нашем народу, Светог Василија Острошког Чудотворца. У њему је пребивала благодат Божија па и послије његовог упокојења па све до дана данашњега, у трајању од преко 330 година, ми видимо и осјећамо ту благодат, ту милост Божију која се излива преко Светога Оца Василија. Она се излива за све оне који се искрено моле и узносе молитву Господу Исусу Христу преко својих заштитника у нашем случају, преко оца Василија Острошког Чудотворца. Видјећемо да многи народи из читавог свијета и одавде и околине ове долазе под манастир Острог да траже милост Божију, да траже спасење. Управо и сам Свети Василије Острошки поднио је велика страдања за вријеме свог земаљског живота, велика мучења, прогоне од Турака у оно вријеме. Па ево и 2000 година је како православни народ страда и страдаће, јер увијек ће бити непријатеља Христу и његовом Васкрсењу."

Молитвено прослављен Свети Василије у цркви Петра и Павла

"Зато смо се и ми данас окупили на овај свети дан, на данашњи празник, да заблагодаримо Богу и да се помолимо Светоме оцу Василију да нас заступа пред лицем Божијим, пред престолом Божијим. Да и ми када једнога дана одемо са лица ове земље и нађемо се у Царству небескоме, оном царству гдје су многи страдалници Христови, гдје је првобитно сам Васкрсли Господ, затим Апостоли, Мученици, Пророци и сви свети који су Новомученици, да би се и ми нашли у томе царству молитвама Светога Василија Острошког, Боже помилуј нас“, бесједио је о. Никола.