ЦД "Горска вила“ промовисан у Никшићу

У Црквено-народном дому у Никшићу, у понедјељак 18. маја 2015, представљен је компакт диск „Горска вила“ народног гуслара Горана Перовића.

ЦД

Пјесма "Горска вила“, чији аутор је Жарко Бојић, говори о седамнаестогодишњој дјевојци Јаглики Аџић, која је мученички страдала за вријеме погрома Пивљана у Другом свјетском рату. Јаглика је заједно са својом браћом, родитељима и осталим страдалницима у Пиви за вјеру православну прибројана лику Светих наше Цркве.

ЦД

Сабрање у Црквено-народном дому, које је и било посвећено успомени на жртву народа Пиве, благословио је протојереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу. Он је казао да сваки окупатор када хоће да покори један народ најприје удара на његове темеље, јер кад се уздрмају темељи онда пада цијела грађевина.

Зато је Хитлерово наређење било, подсјетио је о. Миодраг, да се ухапсе Патријарх Гаврило и Владика Николај Велимировић, да се бомбардује Народна библиотека у Београду и разоре српски манастири, који су међаши и показатељи идентитета народа.

ЦД

"Али народни дух нико никада није убио зато што је дух нашег народа утемељен у истинитом Богу, што је утемељен у Христу, а Христос је васкрсао и вазнио се на небеса и највећа мјера људског достојанства јесте светост. Зато је тај генски материјал и тај духовни основ у свима нас и кад је дошло „стани пани“ то је проговорило из Јаглике Аџић и из многих покланих љуша. А дешавало се све то негдје у ово вријеме око Спасовдана и Духова, прије 72 године само у Долима за сат времена 520 људи је убијено од тога 107 дјеце“.

"Најпрљавије послове за Хитлерову војску одрађивали су они што нијесу хтјели да буду оно што су. И данас сличан проблем имају људи који су пљунули на свој идентитет, а нијесу дошли до другог идентитета, па су им највећи „непријатељи“ они људи који су свој идентитет сачували“.

ЦД

"Ако је Бог са нечим благословио српски народ благословио га је светитељима, који се у овом народу рађају и настају кроз вријеме. Постоји, драга браћо и сестре, улудо страдање зарад неких ситних интереса, али постоји и оно животворно страдање, кад страдамо за живот вјечни, као што је страдала Јаглика Аџић и многи тада који су побијени на правди Божјој. Ми данас знамо, зна памћење народно, зна Црква народна да су душе њихове живе, да оне и нас овдје кураже да останемо њихови потомци, народ Божји и народ достојан својих предака“, поручио је свештеник Тодоровић.

ЦД

Пјевање "Горске виле“ уз струне гусала народног гуслара Горана Перовића публика је поздравила громким аплаузом.

Пригодном здравицом обратио се Весељко Алексић, а вече су употпунили гости гуслари, чланови Удружења „Војвода Мина Радовић“ из Подгорице и „Хаџи Радован Бећировић Требјешки“ из Никшића: Гојко Рнковић, Владо Николић, Небојша Тољић, Рајо Јовановић и Никола Терић. Програм је водио Жарко Бојић, аутор пјесме.
Овом приликом уручене су захвалнице појединцима, који су заслужни за објављивање компакт диска.