Лазарева субота прослављена у Никшићу

Празник Лазарева субота, Врбица свенародно и молитвено је прослављен у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Лазарева субота прослављена у Никшићу

Свету Литургију служио је свештеник Остоја Кнежевић, уз појање пјевнице никшићке Саборне цркве. Током празничног богослужења причестио се велики број вјерног народа, учествујући у литургијском слављу великог празника Цркве Божије, посвећеног васкрсењу Лазара из Витаније, кога је Исус Христос васкрсао из мртвих послије четвородневног пребивања у гробу.

Истог дана свештенство архијерејског намјесништва никшићког: јереји Данило Зиројевић и Слободан Јокић, са ђаконом Владом Јарамазом из Митрополије црногорско-приморске, служили су вечерњу службу. Како је Лазарева субота, односно Врбица, дан дјечје радости служби је у никшићком Саборном храму присуствовао велики број дјеце.

Свечана литија вјерног народа, предвођена свештенством, опходила је црквено здање, а нарочито радосни су били малишани, украшени звончићима и са олисталим врбовим прућем у рукама. Сабраном народу празник је честитао свештеник Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Лазарева субота прослављена у Никшићу

“Данашњи велики празник, Лазарева субота говори о васкрсењу Лазаревом, које је праслика Христовог васкрсења. Са сјутрашњим празником, Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим, почиње посљедња недјеља Часног поста, Велика недјеља у којој треба сви да учествујемо. Та недјеља нас припрема за највећи хришћански празник, па иако је то недјеља великих страдања Христових и Његове преславне смрти на Крсту, кроз њу се сви ми приближавамо и радости Христовог Васкрсења. Јер како каже наш велики пјесник„Васкрсење не бива без смрти“.

“А најљепша хвала и слава Богу проузноси се из чијих уста, из уста оне дјеце која супалминим гранчицама посипала пут којим је Христос улазио у Јерусалим, тај најљепши град на небу и на земљи, град који говори о Царству Небеском и који је слика Царства Небеског. Христос улази у Јерусалим, слављен и хваљен од дјеце, а ова наша дјеца, сабрана вечерас овдје, су као она дјеца која су говорила “Осана на висинама,благословен који долази у име Господње“. Господ јеи нас одрасле позвао да будемо као дјеца, безазлени и чисти, да све што радимо буде искрено и као игра, да буде весеље и радост.

Лазарева субота прослављена у Никшићу

“Осана на висинама“, то је пјесма коју пјевају анђели и која ће се пјевати на Небесима, вјечити славопој Господу“.Нека буде срећан и благословен и наш улазак у вишњи Јерусалим са Господом, нека ова недјеља, која претходи Васкрсу, буде улазак у нашу Велику недјељу, да и ми, заједно са Господом, претрпимо и будемо посрамљени и поругани, нека претрпимо ране и нека претрпимо смрт, али заједно са Господом нека све васкрсне. Као што је Отац васкрсао Христа Духом Светим тако Христос нека и нас уведе у вјечну заједницу, гдје је непрестано ликовање и слава Оца и Сина и Светог Духа. Нека је свима срећан празник, нарочито вама драга дјецо свако добро од Господа“, рекао је отац Слободан.