Литургија у Јуријевом манастиру

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије предводио је групу свештеника, свештеномонаха, монахиња и вјерника на поклоничком путовању светињама Русије, које је трајало од 17. до 28. јуна 2014 године.

Литургија у Јуријевом манастиру

У пратњи Преосвећеног владике Јоаникија био је и свештеник Остоја Кнежевић из Никшића, који је дио импресија и детаља овог надасве духовно богатог путовања, подијелио са свима нама на чему Информативна служба Епархије будимљанско-никшићке захваљује.

25 јуна 2014 Његово Високопреосвештенство Митрополит Великог Новгорода и Старосуки Лав и Епископ Будимљанско-никшићки Јоаникије поводом завршетка школске године служили су Свету Архијерејску Литургију и благодарење у Храму Рођења Христовог у Јуријевом манастиру Великог Новгорода.

Архијерејима су саслуживали свештенослужитељи који предају у Духовном училишту братија манастира и свештенослужитељи из групе: протојереј-ставрофор Данило Црногорац, архијерејски намјесник фочански, протојереј др Ненад Тупеша, професор Православног богословског факултета из Фоче, игуман Георгије Рајаковић, настојатељ манастира Свете Тројице из Брезојевице код Плава, игуман Јефтимије Шкулетић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Пиви, игуман Арсеније Самарџић, настојатељ манастира Рођења Пресвете Богородице у Косијереву и јереј Остоја Кнежевић из Никшића. У цркви су се молили поклоници из Црне Горе, студенти, професори и вјерници из Новгорода. У току Богослужења по благослову Митрополита Лава Епископ Јоаникије је рукоположио у ђаконски чин Евгенија Лвова. По завршетку Литругије Митрополит Лев је у свом обраћању поздравио Владику Јоаникија и његове сапутнике и пожелио добродошлицу у Новгород.

Литургија у Јуријевом манастиру

У склопу програма задњег дана школске године у новгородском Духовно Училишту Епископ Јоаникије је на инсистирање митрополита Лава додијелио дипломе онима који су ове године завршили школовање и изрекао напуствено слово том приликом. После ручка који је за све присутне био спремљен у Јуријевом манастиру посјетили смо чудесни Софијски катедрални храм у Новгороду као и Хутински манастир гдје смо се поклонили моштима преподобног Ваарлама Хутинског. Велики Новгород је по свему посебно мјесто. Град који је недавно прославио хиљаду и сто педесет година постојања. Град који красе Чудесне светиње као што су Софијски Храм, Јуријев и Хутински манастри, храмови који умају фреске Теофана Грка, пуно моштију чудотворних икона и других светиња.

Литургија у Јуријевом манастиру

Овом приликом се захваљујемо митроплиту Лаву за велику љубав и гостопримство које је указао приликом ове а и ранијих посјета Епископа Јоаникија и његове пратње. Епископ Јоаникије је приликом овог сусрета позвао Митрополита Лава да посјети Епархију Будимљанскo-никшићку.

Литургија у Јуријевом манастиру

После обиласка Новгородских светиња кренули смо према Санкт-петербургу.