Свеноћно бденије и Литургија у Тројицком храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије предводио је групу свештеника, свештеномонаха, монахиња и вјерника на поклоничком путовању светињама Русије, које је трајало од 17. до 28. јуна 2014 године.

Свеноћно бденије и Литургија у Тројицком храму

У пратњи Преосвећеног владике Јоаникија био је и свештеник Остоја Кнежевић из Никшића, који је дио импресија и детаља овог надасве духовно богатог путовања, подијелио са свима нама на чему Информативна служба Епархије будимљанско-никшићке захваљује.

У недјељу 22. јуна 2014, у поподневним часовима стигли смо у благословено Дивјејево, гдје смо учествовали у свеноћном бденију у Тројицком храму и поклонили се великој светињи - моштима Преподобног Серафима Саровског.

Свеноћно бденије и Литургија у Тројицком храму

По ослуженом бденију игуманија обитељи преподобна мати Сергија уприличила је пријем за Епископа Јоаникија, свештенство и монаштво који су били у његовој пратњи. У топлом и дугом разговору мати Сергија нам је говорила о манастиру, сестринству и њеном монашком животном путу. Сазнали смо да је манастир у потпуности обновљен и духовно и материјално. У манастиру се све ради по благослову Преподоног Серафима кога сматрају Игуманом ове свете обитељи, тако да и она и сестринство, прије сваког дјела, иду код баћушке Серафима за благослов.

У касним вечерњим часовима сестринство Манастира и поклоници, који се налазе у Дивјејеву иду по светој канавци и моле се Пресветој Богородици. На челу литије иде мати Сергија која носи икону Пресвете Богородице. У току литије свако изговара молитву Богородице Дјево. Било је дирљиво и благодатно видјети стотине људи који иду и не говоре ниједну ријеч, већ умствено изговарају молитву Богородици. Ова молитва се може изоговорити тачно 150 пута од почетка до краја канавке баш онако како је и заповиједио Преподобни Серафим када је градио канавку.

Свеноћно бденије и Литургија у Тројицком храму

Следећег дана 23. јуна Преосвећени Епископ Јоаникије је началствовао читањем акатиста Преподобном Серафиму пред његовим светим моштима. По прочитаном акатисту и часовима почела је Света Архијерејска Литургија на којој је Владици будимљанско-никшићком Г. Јоаникију саслуживало свештенство које служи при Дивјејевском манастиру, као и свештенослужитељи из наше поклоничке групе: протојереј-ставрофор Данило Црногорац, архијерејски намјесник фочански, протојереј др Ненад Тупеша, професор Православног богословског факултета из Фоче, игуман Георгије Рајаковић, настојатељ манастира Свете Тројице из Брезојевице код Плава, игуман Јефтимије Шкулетић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Пиви, игуман Арсеније Самарџић, настојатељ манастира Рођења Пресвете Богородице у Косијереву и јереј Остоја Кнежевић из Никшића.

Свеноћно бденије и Литургија у Тројицком храму

По завршетку Литургије Његово Преосвештенство Епископа Јоаникија срдачно је поздравила игуманија Сергија, предавши му просфору из које је израђена честица за здравље и долгоденствије Владике Јоаникија и његових сапутника, показавши тиме да се наше једниство састоји у имену Господњем у Тијелу и Крви Његовој Којима се причешћујемо. Епископ је поздравио игуманију Сергију и сестринство и изразио велику благодарност Богу што је имао прилику да, и приликом ове посјете Дивјејеву, Служи Литургију, Бденије и Акаист пред моштима Преподобног Серафима Саровског. Владика је упутио поздрав Митрополиту нижегородском и арзамаском Г. Георгију, који је током њихове посјете, нажалост, био одсутан, али су гости из Црне Горе били дочекани и уважени са великом љубављу и пажњом. Епископ Јоаникије је, такође, захвалио и Игуманији на љубави, жртвеном служењу и молитвама које обавља у обитељи Преподобног Серафима Саровског.
По завршеном богослужењу мати Сергија је уприличила опроштајни пријем за Епископа Јоаникија и чланове поклоничке групе.

По одласку из Дивјејева посјетили смо Серафимовски Источник гдје се већина чланова наше групе погрузила у воду, молећи се за благослов и здравље душе и тијела. Сви који су се погрузили у воду, чија је температура свега 4 степена, били су радосни и озарени благословом Преподобног Серафима.