Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

Пригодним програмом, уприличеним у сали Парохијског дома у насељу Страшевина у Никшићу, школа вјеронауке "Растко“ прославила је, на Видовдан, своју крсну славу.

Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

Школа вјеронауке у Страшевини, благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, носи име "Растко“. У оквиру вјеронауке, коју воде попадија Лавиника Јововић и надлежни парох протојереј Велимир Јововић, активан је и дјечији хор, па су полазници ове школе, поводом празника Светог мученика Кнеза Лазара и свих Светих мученика српских - њихове крсне славе, на радост бројне публике, извели пригодан програм, инспирисан Видовданом и љубављу према Косову и Метохији.

Публика је срдачним аплаузом поздравила пјесму "Ој Косово, Косово“ у извођењу Кристине Кнежевић, Марије и Луке Јововић, а симпатије је освојио и дует Марије и Луке Јововић са пјесмом "Хеј црвен цвете“.

Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

При вјеронауци, од недавно дјелује и културно-умјетничко друштво, такође под именом "Растко“, чији су се чланови, око 60-оро дјеце школског и предшколског узраста, уз стручну помоћ кореографа Ине Шекарић, представили, овом приликом, први пут јавности, изводећи игре из Црне Горе и Србије. Најмлађа постава новоформираног КУД "Растко“ одиграла је кореографију "Бела Рада“, они нешто старији и вјештији извели су „Маринино коло“, а све поставе су на крају одиграле пригодну кореографију.

Дјеца и присутни вјерни народ Страшевине преломили су, потом, заједно са протојерејем Велимиром Јововићем, освештани славски колач.

Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

Пригодном бесједом обратио се надлежни парох, отац Велимир.

"Наша школа вјеронауке и школа фолклора, блгословом нашег Владике Јоаникија, носи лијепо име „Растко“, а сви знамо на кога га нас оно подсјећа. То је Свети Отац наш Сава, утемељивач православне вјере у нашем народу. Треба да нам је понос што носимо име нашег родоначелника, а Видовдан ће бити наша крсна слава, јер су Свети Сава и Свети кнез Лазар суштински повезани. Свети Сава је утемељио православну вјеру у нашем народу, а Свети кнез Лазар је усавршио, показао нам је пут“.

Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

"Предање каже да су му анђели с неба дошли и донијели од Бога понуду. Кад му је било дато да изабере између земаљског и Небеског Царства, он се није двоумио, изабрао је Небеско Царство. И, ево, 625 година послије Видова дана ми с поносом прослављамо Видовдан. Иако је наш народ тада битку на Косову изгубио у земаљском смислу, изгубио своју државу, потпао под власт Турака, али смо остали привржени Царству Божјем и тако ће трајати, ако Бог да, до краја свијета и вијека“, рекао је протојереј Велимир Јововић.

Родитељи су обавезни да воде рачуна о својој дјеци, јер данашње друштво, истакао је о. Велимир, сматра, нажалост, да дјецу треба препустити савременом начину живота, назови демократији.

Видовдан, крсна слава Школа вјеронауке у Страшевини

"Али, драги родитељи, кад нам је Бог дао овакву дјецу онда треба да бринемо о њима, а бринућемо о њима ако их будемо упућивали на свету Цркву Православну, је у Цркви наша дјеца, будите сигурни, неће научити ништа лоше, већ само добро, учиће ону праву, а не лажну историју, учиће да се Богу моле, учиће да Бога љубе, учиће да ближње љубе, да сваког човјека поштују. Ми смо Црква и, ево, овако сабрани, овако се радујући, овако играјући, пјевајући, молећи се Богу. Ако видимо да је нешто лоше у Цркви, то смо ми, драга браћо и сестре, то сам ја, то си ти, то смо сви ми, зато ајмо да учинимо да то буде најбоље, јер Бог је најбољи, светитељи Божји су најбољи, а и ми смо позвани да будемо најбољи“, поручио је протојереј Велимир Јововић.