Видовдан у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

На празник Видовдан, када наша Света Црква Православна прославља спомен на Светог кнеза Лазара и све Свете мученике српске, Света Литургија служена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Видовдан у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

Литургију, којом је началствовао протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, служило је свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво наше Епархије: протојереј-ставрофор Драган Крушић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, јереј Мирко Вукотић и ђакон др Никола Маројевић.

У присуству вјерног народа, послије читања Светог Јеванђеља, бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић, истичући величину празника Видовдана у српском народу.

Видовдан у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

"Видовдан је судбоносни дан у свеукупној крсно-васкрсној историји српског, светосавског народа. Он дијели нашу историју на догађаје "прије Косова“, прије Косовског боја и на догађаје „послије Косова“, послије Косовског боја. За сваког светосавца ријеч Косово није и не смије бити само географија, обични географски простор, већ најузвишенији идеал. Тај идеал је постављен пред свеколики српски, светосавски народ у цјелини и пред сваког Србина понаособ још давне 1389. Од тада је Видовдан суштински постао најзначајнији датум у српској историји и камен темељац на коме се градила сва наша историја од Косовске битке па све до данас“, казао је свештеник Крушић.

Он је додао да је Свети Кнез Лазар на Видовдан испунио светосавско српско Јеванђеље, а то је опредјељење за Царство Небеско, за вјечне духовне вриједности, за вјечну истину, правду, наду, вјечни живот.

Видовдан у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

"Тим вриједостима је благочестиви кнез Лазар испуњавао свој земаљски живот, за те вриједности га је и положио. То су вриједности за које вриједи живјети, али за које вриједи и умријети када то затреба. Нажалост, како оног првог Видовдана тако и данас, није мали број оних којима је више омиљело царство земаљско. За такве ништа у нашој историји иу нашем народу, па ни сам тај народ, није толико свето да се не би могло продати, уновчити и издати“.

Видовдан у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

"Срби се поново сврставају у два табора, стају под два барјака. Пред сваким Србином, светосавцем, ма гдје он живио, на ма каквом положају био, стоји видовданско огледало. Њему се поставља оно вјечно лазаревско питање- коме ћеш се царству привољети. Свак ко доприноси опстанку Срба на Косову и Метохији, на било који начин, ријечју, дјелом, жељом, молитвом, он се уписује у Лазарев табор, а онај ко на ма који начин, гласом, пристанком, потписом, изјавом, доприноси нестанку Срба са Косова, он је заједно са Вуком Бранковићем , поганим кољеном иза „Голеш планине“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Светом причешћу приступио је велики број вјерних.

Након Литургије одслужен је парастос свим страдалницима из рода нашег од Кососвског боја до наших дана.