Свечано вечерње у цркви Светих Петра и Павла у Никшићу

Уочи празника Светих првоврховних апостола Петра и Павла, у петак 11. јула 2014, у цркви Светих Петра и Павла у старом градском гробљу у Никшићу, служена је вечерња служба са петохљебницом.

Свечано вечерње у цркви Светих Петра и Павла у Никшићу

Свечану Вечерњу службу, којој је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, служили су: јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма Светог Василија Острошког и ђакон др Никола Маројевић.
У вечерњој служби, поводом храмовне славе древне светиње, молитвено су учествовали свештеници Никшићког намјесништва и вјерни народ Никшића.
Велики празник Свете Цркве Православне сабранима је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије.

Свечано вечерње у цркви Светих Петра и Павла у Никшићу

"Нека је срећан празник Светих апостола Господњих, који су проповиједали ријеч Божју цијелој васељени. Свети апостол Петар је био очевидац чудеса Божјих, слушалац ријечи Божјих, свједок Његове смрти и васкрсења, а Свети апостол Павле је био гонитељ Христов, гонитељ хришћана, али га је Господ, по својој милости и свом промислу, обратио и придружио лику Светих апостола, учинио га садругом и сапроповједником Светог апостола Петра. Зато се ова двојица Светих апостола увијек помињу заједно“.

Свечано вечерње у цркви Светих Петра и Павла у Никшићу

"Чудесно је и то да имају исто достојанство, онај који је био очевидац дјела Божјих, који је био са Господом, слушао Његове ријечи и памтио Његова завјештања и онај који је накнадно призван, на чудесан и божански начин. Ништа мањи свједок Господњи није Свети апостол Петар од апостола Павла, нити се мање чудо догодило на Светом Павлу него на Светом Петру. Треба имати у виду и то да је Петар призван послије Христовог васкрсења, јер је он, на неки начин, отпао привремено, одрекавши од лика Светих апостола, али по људској слабости, не по својој вољи. Видјело се да је то било по људској слабости, јер се тако брзо покајао, горко плакао и обратио на први позив Господњи. Ријечи ове двојице свједока Господњих су темељ проповиједи Цркве кроз сва времена, а свима је темељ Господ Исус Христос“, рекао је Његово Преосвештенство.

Честитајући славу храма Светих Петра и Павла, у старом градском гробљу у Никшићу, Владика Јоаникије је истакао да је ова древна светиња свједок вјере православне и коријен Саборног храма Светог Василија Острошког у чијој близини се и налази.

Свечано вечерње у цркви Светих Петра и Павла у Никшићу

"Храм Светих апостола Петра и Павла је свједок да смо ми народ који има свој дубоки коријен. Дуго времена је овај храм једини функционисао у Никшићу, послије рушења манастира Светог Димитрија у коме је столовао Свети Василије Острошки. Остао је само овај храм, мали, али моћан свједок вјере православне. Овај храм је, заправо, коријен великом, величанственом Саборном храму у Никшићу. Благодарећи томе што су се наши преци сабирали у овој светињи, огањ вјере православне сачуван је у граду Никшићу из кога се касније развио велики пламен преко Саборног храма Светог Василија Острошког“.

"Дивна је и величанствена историја овог малог храма у коме постоје остаци фресака и, хвала Богу, да је увијек појао у славу Божју, да и данас поје у славу Божју. Зато је веома оправдано да се овдје сабирамо више пута у години и поред тога што имамо велики храм Светог Василија, а нарочито на дан славе, да се опоменемо и сјетимо улоге коју је овај свети храм имао у очувању вјере у Никшићу“, нагласио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.