Обиљежена 14-годишњица бомбардовања Мурина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у уторак 30. априла 2013. у Мурину молебан жртвама страдалим током НАТО бомбардовања ове варошице које се десило на овај дан 1999.

Обиљежена 14-годишњица бомбардовања Мурина

Преосвећеном Епископу у служењу молебног канона Пресветој Богородици саслуживали су свештенослужитељи Епархије будимљанско-никшићке: протојереј-ставрофор Драган Ристић, парох берански, протојереј-ставрофор Боро Врховац, парох андријевички, јеромонах Георгије Рајаковић, игуман манастира Брезојевица и јерођакон Агапит Драгојевић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Обиљежена 14-годишњица бомбардовања Мурина

Помену, служеном код спомен-чесме у Мурину, присуствовали су чланови породица, чији су најмилији, прије 14 година, страдали током НАТО агресије на ово насеље, а сјећању на њихову жртву одазвали су се и грађани Мурина, као и представници дипломатског кора, односно амбасаде Русије у Црној Гори, Клуба генерала и адмирала Србије, предсједници општина Плав и Беране Орхан Шахмановић и Вука Голубовић, као и више личности из друштвеног и политичког живота Црне Горе.

У својој бесједи Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је указао на то да никада не смијемо заборавити невино страдале у НАТО агресији, додајући да је заборав злочина управо оно што врх НАТО алијансе прижељкује.

“Безбожна НАТО армада побила је невину дјецу и народ, пролиливши невину крв. Није први пут да су нам „пријатељи са запада“ овако честитали Васкрс. Ми смо једини народ који је имао савезничко бомбардовање, који је имао “Милосрдног анђела“, казао је Његово Преосвештенство, истичући да је оно што је најстрашније то што од нас траже да “заборавимо жртве, дјецу, немоћне и невине, дјецу овог народа. Ми смо дужни да памтимо, да се молимо за жртве, да их сачувамо од заборава“.

Бомбардовање Мурина 30. априла 1999. сматра се једним од најтежих злочина током НАТО агресије на Савезну Републику Југославију. Авијација је тада са десетак пројектила бомбардовала мост на Лиму који се налази у центру насеља. Страдали су цивили, који нијесу били учесници ратних дејстава, међу којима и троје дјеце Оливера Максимовић (13), Јулијана Брудар (10) и Мирослав Кнежевић (13), ученици Основне школе „Петар Дедовић“. Том приликом животе су изгубили Вукић Вулетић (56), радник школе, Манојло Коматина (72), пензионер и Милка Кочановић (69), домаћица. У нападу су тешко повријеђени Жељко Белановић, Светлана Зечевић и Тина Миловић, а лакше Мирко Шошкић, Данило Јокић, Васко Чејовић, Слободан Миросављевић и Славко Мирковић.

Спомен жртвама НАТО агресије “Да се не заборави – сјећање на жртве“ организовала је мрежа невладиних организација “Не у рат, Не у НАТО“ и НВО ИН4С.