Цвијети свечано и молитвено прослављени у Никшићу

Велики празник Свете Цркве Божије – Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим свечано је прослављен у Никшићу, служењем Свете Литургије у Саборном храму Светог Василија Острошког.

Литургију су служили свештенослужитељи архијерејског намјесништва никшићког: протојереј-ставрофор Драган Крушић, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.

Цвијети свечано и молитвено прослављени у Никшићу

Никшићка Саборна црква је била испуњена мноштвом вјерног народа, међу којима је било много дјеце, који су се сабрали на ово литургијско празнично сабрање.
Велики и радосни празник, који наш народ назива и Цвијети, вјерном народу је честитао протојереј-ставрофор Драган Крушић, подсјетивши у својој бесједи на догађај у чији спомен хришћани прослављају данашњи празник Уласка Господа Исуса Христа у свети град Јерусалим.

“Сјутрадан по васкрсавању Лазара, у недјељу, Господ Исус Христос пошао је са ученицима у Јерусалим, јер се приближавао јеврејски празник Пасха. Много народа похитало је да свечано прослави овај празник и да се помоли Богу у јерусалимском храму. Видјевши Га како пролази јашући на магарету, народ је изишао на улице и одушевљено поздрављао Исуса Христа. Многи су бацали своје хаљине, а други сјекли гранчице са дрвећа и бацали пред Њега. Били су испуњени радошћу, хвалили су Бога за сва чуда која су видјели, па су почели да пјевају и кличу: “Осана! Благословен који долази у име Господње“.

Цвијети свечано и молитвено прослављени у Никшићу

“Нарочито су се Христовом доласку обрадовала дјеца. Када су се родитељи разишли дјеца су још остала уз Њега и поздрављала Га. И поред велике народне радости и величанственог дочека на лицу Христовом видјела се туга и жалост, јер је знао да ће ова пјесма бити замијењена узвицима “Распни га, распни!“ Праћен народом Господ се упути према Храму, гдје је било много болесних, слијепих и хромих. Све те тужне и немоћне људе Спаситељ је излијечио, јер као Бог Он је извор живота и здравља. Видјевши сва ова чудеса која је Христос учинио, дјеца почеше да пјевају: “Осана, Сину Давидову!“ То наљути лицемјерне фарисеје па рекоше Господу: “Чујеш ли шта ови говоре!“ А Он им одговори: “Зар нијесте читали из уста мале дјеце и која сисају начинио си себи хвалу?“ Нека је срећан празник, драга браћо и сестре, и као што је Господ ушао у Јерусалим тако да се и ми сви молимо да уђемо у онај небески Јерусалим, у оно вјечно и непролазно царство Христово, Царство Оца и Сина и Светог Духа“, казао је, између осталог, у бесједи свештеник Крушић.