Осврт на најбројнију горњовасојевићку литију у одбрану Светиња: „Пут-истина-живот-љубав-мир-слога“

На хиљаде људи слило се у крсном входу, у недјељу 2. фебруара 2020. из околних мјеста ка Беранама, гдје су, затим, у великој и величанственој свенародној Литијим, каква се не памти на овим просторима, кренули у манастир Ђурђеви Ступови на Молебан.

Осврт на најбројнију горњовасојевићку литију у одбрану Светиња

Тог, по много чему величанственог и Богом благословеног дана, литија вјерног народа, прошла је, први пут, у молитвеном ходу од Мурине до катедралног манастира Ђурђеви Ступови, прешавши око тридесет километара.

Литија је, с благословом Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, кренула рано изјутра од цркве Свете Петке у Мурину, а уз пут су јој се прикључивали мјештани бројних горњевасојевићких села: Крушево, Улотина, Горње Луге, Грачаница и Сућеска. У срцу Васојевића, у Андријевици, учеснике молитвеног входа дочекао је и прикључио се вјерни народ андријевичког краја.

Настављајући пут ка Беранама, придружили су се и житељи мјеста: Присоја, Сеоце, Забрђе, Трешњево и Трепча, касније и мања литија, која је кренула из Шекулара и Ријеке Марсенића. Крсни ход је настављен према Виницкој, те Бучу и Пецима. Након тог величанственог братског сабрања, у одбрану свете вјере православне и светиња, ова, до сада, највећа и најбројнија литија горњих Васојевића, у којој је учествовало око седам хиљада људи, спојила се са литијом, оформљеном у Беранама, када су се, заједно, упутили ка манастиру Ђурђеви Ступови.

Часни крст на молитвеном литијском ходу носио је Милутин Стешевић, одајући поштовање страдалнима села Велика, које је 28. јула 1944. године доживјело незапамћен масакр, када је убијено преко 800 људи, жена, дјеце, нејачи.

У крсном ходу од Мурине до Берана, 30 километара пјешачио је и дјечак Огњен Божовић.

Мирну, достојанствену свенародну литију, у којој су пјеване црквене пјесме, узношене молитве, ношене иконе и транспарент: „Пут-истина-живот-љубав-мир-слога“, предводили су јеромонах Сава (Вукајловић), сабрат манастира Ђурђеви Ступови, јеромонах Георгије (Рајаковић), игуман манастира Брезојевица и јереј Ненад Бубања.