Највећи скуп у историји манастира Ђурђеви Ступови

У недјељу 2. фебруара 2020. од раних јутарњих часова сјевер Црне Горе налазио се у крсном входу. Народ се, из више праваца, у литијама упутио ка Беранама, пристижући: са Полице, Дапсића, Берансела, потом Доње Ржанице, Луга и Калудре, те Виницке и Буча.

feb-02-2020-moleban-i-litija-u-djurdjevim-stupovima

Литији су се, први пут, придружи житељи Мурина, који су, око седам сати, кренули од цркве Свете Петке, а уз пут су им се прикључивала села: Крушево, Улотина, Горње Луге, Грачаница, Сућеска све до Андријевице. Литија је наставила пут ка Беранама, а придруживала су им се села: Присоја, Сеоца, Забрђе, Трешњево, Трепча, Шекулар, Ријека Марсенића, Виницка, Буче и Пешца.

Вјерни народ се, на кружном току код аутобуске станице, у послеподневним часовима, срео са литијом, формираном у Беранама, која се, као и свако вече, сабира код храма Светог Симеона Мироточивог. У величанственој свенародној литији заједно су се упутили ка манастиру Ђурђеви Ступови.

У највећем скупу, који се десио у историји катедралног манастира Епархије, Ђурђевим Ступовима, учествовало је, како се процјењује преко 25 хиљада људи.

Литију је предводило беранско свештенство и монаштво наше древне немањићке светиње, а вјерници су у молитвеном, светом ходу, достојанствено, мирно и хришћански са иконама, свијећама, молитвом и цркевном пјесмом слали поруку неслагања са дискриминаторским Законом о слободи вјероисповјести и своје одлучности у борби за очување Светиња.

У манастиру Ђурђеви Ступови, одслужен је Молебан Пресветој Богородици, након чега се величанственом сабрању вјерног народа васојевићког краја обратио свештеник Миош Цицмил.

Он је поздравио учеснике свештеног хода, који су стигли из Плава, Гусиња, Мурине, Андријевице и андријевичких села, Шекулара, а међу њима, нарочито, дјецу која су, како је казао, освештала магистралу од Мурине до Берана својим невиним дјечјим кораком, Огњена Божовића, Илију Вучетића.

Поздрављени су срдачним аплаузом, а вјерни народ, усхићен оваквим њиховим подвигом узвикивао је: Не дамо светиње!

„Они су показали да смо сви дјелови тијела Христовог и да смо дјеца наше Мајке Цркве, која од недавно води битку, не против непријатеља и туђина, већ са нашом забудјелом браћом и вапи за правдом. Прошло је више од мјесец дана како наш народ широм Црне Горе својим молитвеним ходом освештава црногорске улице и тргове. Црна Гора нам тамјаном мирише, а молитвом и пјесмом одјекује. Чујемо се, браћо и сестре, веома далеко, чак до Господњег Престола, сам Господ Бог Отац нас чује. Даће Бог па ће нас чути и наша заблудјела браћа, зато се овдје сабирамо и Пресветој Богородици молимо“, поручио је отац Милош Цицмил.

У манастирској порти је, потом, одржан пригодан програм: Андријана Рудић је рецитовала пјесму „У борби за светиње“, коју је написала Јована Божовић Вујтовић, а неколико пјесама извео је хор Свете мати Анастасије из Берана.