Отац Драган Ристић: Будимо, увијек, на страни Христа, Богородице, на страни правде и истине

На 28. недјељу по Духовима и празник Материце, 29. децембра 2019, света Литургија је служена у манастиру Ђурђеви Ступови.
Началствовао је протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански. Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира уз молитвено учешће бројног вјерног народа.

Ријечима пастирске поуке сабранима се обратио началствујући, отац Драган, тумачећи зачало данашњег светог Јеванђеља, које говори о човјеку који је зготовио вечеру и позвао званице, али су се неки од њих изговарали разним оправдањима.

„Та вечера је сама планета Земља која је дата роду људском на коришћење, а на крају ове приче чули смо како Христос казује да је много званих, али је мало изабраних. Заиста, колико је људи на овој планети, али је од свих њих крштен мали број. Од тих крштених, опет, један мали број је оних који посте, који се причешћују, редовно долазе у своје светиње. Зато каже Христос, завршавајући своју проповјед, много је званих, али је мало изабраних. Трудимо се, браћо и сестре, кроз пост, вјеру, истински живот по заповјестима Божјим, јер је то једини пут који нас води у живот вјечни“, рекао је свештеник Драган Ристић.

У историји рода људског Црква је, додао је он, од распећа Христовог до данашњег дана, увијек, пролази кроз страдања.

„Била су некад већа, а некад мања страдања. У прва три вијека, хришћани су толико гоњени да нијесу могли да кажу да су хришћани, све до доласка цара Константина, који је дозволио да и они имају једнака права у овом свијету. Ево, и у наше дане Црква Христова се гони, Црква Христова страда, не само човјек на овој земљи, него сам Христос. Зато што је Он у овај свијет донио истину, и каже: Ја сам пут, истина и живот, а сви који слиједе Истину у овом свијету, који хоће правду, прави закон, они у овом свијету, видите, страдају. Тако и у наше дане, ево и овдје, у Црној Гори“, бесједио је прота Драган, поручивши да се томе једино можемо супроставити молитвеним сабрањима у храмовима:

„Да се истински молимо Богу, да живимо у заједници једни са другима, да дочекамо на начин који доликује хришћанима Рођење Христово и да пјевамо ону пјесму: Слава на висини Богу, а на земљи мир, међу људима добра воља“.

Отац Драган је пренио одлуку Епископског савјета Српске православне Цркве у Црној Гори, који је синоћ засиједао у Подгорици, поводом изгласавања дискриминаторног Закона о слободи вјероисповјести у Скупштини Црне Горе. Вјерници се позивају на молитвена сабрања, а једино оружје у борби за истину и правду су молитва и пост.

„Зато вас молим, у 16 часова, у манастиру Ђурђеви Ступови, је вечерња служба, послије Молебан Пресветој Богородици, искористите ово вријеме, иако је хладно, али гдје је топлота Божја Христова, гдје је топлота и истина Мајке Божје, ту је истинска топлота и љубав према човјеку. Немојмо да се молимо за помоћ само кад нам је тешко, него морамо да смо стално прибрани и на тај начин да кажемо и себи и другима на којој смо страни, којим путем ходимо. Увијек будите на страни Христа, на страни Богородице, на страни правде и истине“, поручио је прота Драган Ристић.

Честитао је мајкама данашњи празник Материце, подсјетивши на стари обичај када дјеца вјезују мајке, а оне се дријеше даривајући их поклонима.