Недјеља у Бијелом Пољу

У недјељу дванаесту по Духовима, 23. августа 2015, у цркви светих апостола Петра и Павла Литургију је служио протојереј Дарко Пејић.

У литургијској бесједи о. Дарко је истакао да најтеже питање Исусу Христу није поставио ни премудри апостол Павле ни свети апостол Петар, нити најобразованији тога доба јеврејски књижевници фарисеји, садукеји...

Недјеља у Бијелом Пољу

"Најтеже питање Христу поставио је један младић, који стаде пред Господа и рече му 'Господе шта да учиним да задобијем живот вјечни?' И Господ се најприје љутито обрати њему рекавши му: Што ме зовеш добрим или благим? Нико није добар осим једнога Бога. Уствари Христос му тиме говори нико ти одговор на то питање не може дати осим Бога. А онда, ипак блаже и с љубављу наставља и говори му: Заповијести знаш, не убиј, не чини прељубу, не лажи, не свједочи лажно на ближњега свога и љуби ближњега свога као самога себе. А овај младић одговори и рече: Господе све ово држах од младости своје, ово је знак, браћо и сестре, да је овај младић био побожан младић јер је знао закон и заповијести и држао их."

"Међутим, Господ настави и каже му, само ти једно недостаје. Иди, раздај све што имаш, а Господ као свезнајући Бог препознао је срце његово и душу његову јер је била везана за земаљска богатства. Да су му та богатства била важнија од Бога. И зато му Господ каже остави још то што си ставио између себе и мене, то што те одваја да Бога не видиш свим срцем и свим умом. Иди раздај све што имаш, богатство своје, па хајде са мном. А каже, младић се растужи и отиде. Није био спреман, браћо и сестре да се одрекне земаљских добара. А Господ се онда окреће апостолима и ученицима и цијеломе народу и каже, тешко је богатоме ући у царство небеско. Лакше је камили проћи кроз иглене уши. То јесте и Господ скреће пажњу и није рекао немогуће али тешко, да човјек богат често постане роб богатства свога."

"Даље, у овом Јеванђељу Христос говори апостолима и каже: Ко љуби оца или мајку, брата или сестру, већма него мене није мене достојан. И ми сви, браћо и сестре, или већина нас каже па чекај, то је нормално и природно, да човјек љуби своју породицу, оне ближње своје. Међутим, Господ не брани нама да волимо, али не смијемо да обожавамо и да стављамо породицу и никога испред Господа Бога свога. Када неки обичан човјек наиђе путем и нађе злато, а никада се до тада није срео са златом, он ће га бацити или ће узети па питати некога шта је ово, па ће доћи до златара, а златар да би зарадио и да би искористио онога човјека, сакриће му и неће му рећи праву вриједност ствари коју је нашао, да би имао личну корист и за себе. И ми браћо и сестре, посматрајући из нашега угла ово питање и ову Христову ријеч доживљавамо као нешто непознато и страно и спремни смо и да је одбацимо. Међутим, када упознамо ријеч Јеванђеље, када она сиђе у срце човјеку, када испуни ум човјеку и кад спознамо праву вриједност и када видимо свете апостоле и даље у овом Јеванђељу Петар пита Господе шта ће с нама бити, ми смо све оставили? И пријатеље и браћу и све и пошли за тобом. И Господ им каже: "Заиста вам кажем, сједећете и судити на 12 племена Израиља“. Онај ко се овдје одрекне оца или мајке, брата или сестре или било чега земаљског у име Христово, у име Божије, Бог ће му сто пута више вратити у Царству небеском. И ми зато браћо и сестре, што не спознајемо вјечност па смо привезани за овоземаљско које често стављамо испред Божанског и вјечног“, бесједио је о. Дарко.