Велико бденије на Велики четвртак у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики четвртак, 5. априла 2018, у поподневним часовима, у манастиру Ђурђеви Ступови, Велико бденије са читањем Јеванђеља о Христовим страдањима.

Велико бденије на Велики четвртак у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство беранско-андријевичког намјесништва и монаштво Манастира.

Велики број вјерника присуствовао је бденију, а потом је услиједило поклоњење Часном и Животворном Крсту Христовом.
Преосвећени Епископ Јоаникије је позвао вјерни народ да у данима страдања Господњих што чешће присуствују светим богослужењима.

„Ово су свете службе које доносе опроштај наших грехова, обновљење бића, обновљење наше природе, обновљење заједништва, обновљење духа. Ови дани су свети дани, па сви они који се зову хришћанима, ко се тако осјећа треба да користи сваки тренутак да у ове дане учествује у овим светим службама. Као што је ово било вечерас, тако и сјутра вече, претходно је изношење плаштанице, све су то свете велике службе. Сјутра се не служи Литургија, али Велики петак је сам по себи свет, када Господ себе приноси на жртву за сав род људски“.

„Јесу ово дани туге, али оне туге коју прожима радост, прожима је нада, прожима је вјера и све то нама доноси обновљење, оплемењује се човјеков дух, смирава, узноси и јача“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

На Велики петак, у манастиру Ђурђеви Ступови, у 8 часова, почиње служење Царских часова.

Вечерња служба Великог петка са изношењем Плаштанице служиће се у 16 часова, а у 19 часова Велико бденије и јутрење Велике суботе са читањем Статија у спомен Христовог погребења.