Изложба калиграфских радова „Писати ћирилицом је наша обавеза“ отворена у Никшићком позоришту

У оквиру манифестације „Дани Светог Василија Острошког“, коју, у Никшићу, организују Епархија будимљанско-никшићка, Општина Никшић и Црквена Општина Никшић, у сриједу 8. маја 2024. године, у фоајеу Никшићког позоришта отворена је хуманитарна изложба калиграфских радова „Писати ћирилицом је наша обавеза“. Радови су настали током курса калиграфије, коју је водила калиграфска радионица „Пауново перо“, у сарадњи са ЦО Никшић.  

„Писати ћирилицом је наша обавеза“

Изложба калиграфских радова изазвала велико интересовање јавности, а присутни су били и предсједници Општине и СО Никшић Марко Ковачевић и Немања Вуковић са сарадницима, свештенство, монаштво и бројна публика.

Протојереј Миодраг Тодоровић је казао, приликом отварања изложбе, да су изложени радови једна велика азбука и енциклопедија спасења.

„Јер, какав би то наш Бог био ако није Спаситељ, ако није јачи од смрти, ако није близак мени и свима нама и зато је ово све овако, између осталог, лијепо. Бернард Шо је сматрао да је ћирилица нешто најсавршеније што је он видио, велики лингвиста Вебер, гледајући ћирилична слова, каже да она зраче љепотом и ликовношћу. Зато је ово овако лијепо и у форми и у садржају, јер љепоту увијек прати форма и садржај. Ово је све рађено управо душом и срцем, са једне стране су радови акатиста Светом Василију Острошком, а са друге је по слободном избору нарисовано“.

„Ово је један прилог, једна лијепа служба у славу Божју и у част Острошког Свеца. Зато је велики благослов, не само на Андреи и Биљани, које су водиле курс, него на свим полазницима, па и свима нама који смо ово видјели и примили к срцу, и да уживамо у овоме. Ово је смисао Цркве, јер ако је црква само порта црквена онда је боље да такве цркве нема. Црква мора да станује у сваком дјелићу, у свакој биљци, свакој животињи, јер је све то Божје давање и Божје стварање. Зато је на крају Бог створио човјека да све то иментује и да све то пази, а не на уништава“, нагласио је о. Миодраг, додајући да су сви радови иако слични, ипак јединствени.

„Кад се човјек у то унесе, и кад напише неко слово, направи вињету, већ је тај човјек љепши него кад то прочита са неког телефона или кад је откуцано у шаблону. Ово одговара Божјем карактеру и човјековој суштини. Зато је битно да не потонемо у једноличност, клишее и задате форме, ни у писању, ни у чему другом. Тек ће се онда кроз креативност пројављивати љепота тјелесна, духовна, морална, каква год друга“.

„Хвала овим нашим умјетницима, нашим саствараоцима по слици и прилици Божјој који су нам приредили ову духовну гозбу, хвала онима који су их кроз ово провели и водили. Ово је, заиста, једна лијепа прослава имена Божјег, а у част Острошког свеца. Сви вечерас треба одавде да одемо испуњени радошћу и љепотом“, поручио је свештеник Тодоровић.

Курс калиграфије са орнаментиком одвијао се у организацији калиграфске радионице „Пауново перо“ три мјесеца, у просторијама Парохијског дома. Часови су се одржавали викендом, а учествовало је око 30 полазника.

Руководитељке курса Андреа Перић, рестаураторка и конзерваторка и Биљана Кнежевић, калиграфкиња су мишљења да овај курс представља мјесто гдје се учи умјетност лијепог писања. Ова вјештина је од изузетног значаја у контексту православне традиције и црквене умјетности, јер се кроз калиграфију очувавају и преносе свети текстови и молитве. Велика пажња посветила се развоју вјештине правилног формирања слова, балансирању простора на страници и стварању естетски пријатних текстова. Поред тога, курс калиграфије обухватао је и учење о историји писања, различитим врстама материјала и алата који се користе у калиграфији, као што су пера, мастила, папири, боје и технике сликања, као и дјеловање скрипторијума на нашим просторима.

Задовољство успјешно вођеним курсом и самом изложбом, са нама су подијелиле Андреа и Биљана.   

„Изненађене смо биле колико се људи пријавило за курс, као и бројем људи који је дошао вечерас на изложбу. За овај курс мислим да је најважније са сви вјерујемо у себе, крећемо од најједноставнијих корака и уз труд, мислим, све може да се постигне. Читава група је радила у заједништву, без сујете, подржавали једни друге и коментарисали радове“, наводи Андреа Перић, која је полазнике учила украшавању текста.

„Захтјевни су и један и други дио калиграфског рада, поносна сам на све њих, били смо као једна породица, били смо ту за све савјете и недоумице које су имали. Дивно је вече, велика је посјећеност. Изложба је хуманитарна, доста суграђана је подржало ову лијепу идеју и ову акцију, зато хвала свима од срца, првенствено нашим полазницима, а онда и гостима. Један дио радова откупили су посјетиоци, а други дио је откупила Општина Никшић и хвала им на томе“, поручила је Биљана Кнежевић, калиграфкиња.

Планирају да основни курс калиграфије за нов еполазнике организују опет у септембру, а са полазницима који су прошли обуку прећи ће у виши ниво. Курс ће проширити за заинтереоване у Подгорици.

„Била нам је част да се одазовемо позиву за учешће у „Данима Светог Василија Острошког“, полазници су то прихватили са радошћу, јер сви осјећамо повезаност са Светим Василијем и увијек му прибјегавамо, његовом кивоту, његовим моштима, и молитвама нашем Чудотоворцу“, коментарише Перић.

Вече је употпунио хор Преподобне мати Ангелине, којим руководи проф. Ана Бојић.

Изложба ће бити отворена до 12. маја, празника Светог Василија Острошког.

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe