Недјеља Православља молитвено прослављена у Ђурђевим Ступовима

Светом Литургијом, с иконама и читањем Синодика православља, у манастиру Ђурђеви Ступови је, у недјељу 25. фебруара 2018, прослављена Недјеља православља.

Недјеља Православља молитвено прослављена у Ђурђевим Ступовима

Светом Литургијом у прву недјељу Часног поста – Недјељу Православља, началствовао је протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански, а саслуживали су му: протосинђел Јеротеј, јеромонах Филотеј и јерођакон Пајсије, сабраћа манастира Ђурђеви Ступови уз молитвено учешће вјерног народа.
Након причешћа вјерних око храма је кренула празнична Литија с иконама, коју су предводили свештенослужитељи.

На улазу у манастирски храм прочитан је Синодик православља из 843. г. којим је анатемисана јерес иконоборства.

Недјеља Православља

У овај дан слави се спомен васпостављања поштовања икона 843. године, за вријеме царице Теодоре, и патријарха Методија, послије дугог гоњења икона у VIII и IX веку. Зато се ова недјеља зове Недјељом Православља, тј. Недјељом праве вјере. У овај дан, помиње се и чудо са царем Теофилом, гонитељем икона, којем су опроштени гријеси, пошто се Црква молила за њега, а он се потом покајао.

Недјеља Православља молитвено прослављена у Ђурђевим Ступовима

Исто тако, послије часова, а прије Литургије, или пред крај богослужења, у овај дан, у саборном храму, надлежни архијереј обавља тзв. Чин православља, тј. архипастир излази на средину цркве са свештенослужитељима, који износе иконе Спаситеља и Богородице и полажу их на аналогије (налоње). Саставом својим, Чин је иначе молебно и благодарствено пјеније, а главна му је мисао молба за очување мира у Цркви и за обраћање заблудјелих на пут истине.