Из свих крајева Црне Горе кренула ходочашћа Светом Василију Острошком

Из бројних мјеста Епархије будимљанско-никшићке: Бијелог Поља, Берана, Жабљака, Плужина, никшићке Општине, кренуле су јуче или рано јутрос, у петак 10. маја 2024. године, групе ходочасника пут манастира Острога на поклоњење Светом Оцу нашем Василију Острошком.

Неки од ових крсних ходова су традиционални, попут онога из манастира Косијерева, одакле је око 250 ходочасника кренуло према манастиру Острогу, а њима је у овој свештеној литији јеромонах Андреј (Миљанић), сабрат косијеревске светиње.

Косијерево

Испуњени великом духовном радошћу, са молитвом Богу и Светом Василију Острошком за здравље, радост, мир у души и мир у цијелом свијету, у ходочашће су пошли и одважни Пивљани, сабравши се испред Саборног храма Светог Патријарха Макарија у Плужинама.

Трећу годину заредом вјерни народ Пиве молитвеним ходом, од Плужина до Острога, поклања моштима Све Василија Острошког Чудотворца, уочи овог великог празника.

„Воља је јака и благодат Светитеља, увијек, је са нама, а једино што се мијења јесу временске прилике и број ходочасника, који је све већи. Прве године било нас је петнаест, прошле године двадесет и пет а ове, ако Бог да, биће нас преко шездесет. Господ уреди да када је вријеме за пут лошије, нас је, увијек, више да једни друге снажимо и потпомажемо“, коментарише надлежни парох свештеник Лука Цицмил.

Пред њима је пут дуг више од 80 км, али њихов циљ чини да забораве на број километара.

Плужине

„Ходамо за себе, али и за цијелу Пиву, па и ону Небесну. Молимо се за своје ближње и напредак нашег племена, али и за наше претке. Наши племеници препознају значај овога догађаја и цијене наше прегнуће, па се нуде да нам, на разне начине, дају оно што је потребно за путовање. Радујемо се и све нам то даје снаге да доспијемо до краја пута, који је почетак спасења“, поручује о. Лука.

Такође око 10 часова наш парохијанин Богољуб Ракоњац из Бијелог Поља, уз благослов свог парохијског свештеника, кренуо је на ходочашће у манастир Острог.

Бијело Поље

Ходочасници са Жабљака су се, такође, упутили пјешке пут Острошког манастира са жељом да се поклоне и цјеливају мошти Светитеља и Чудотворца Василија Острошког на дан његовог празновања. Најприје је, у 5 часова, пред сам пут, свету Литургију одслужио парох жабљачки свештеник Миливоје Јововић, који је заједно са ходочасницима, њих 33, а међу којима су најодважнији, будућност Црне горе, дјеца и млади са некадашњих величаствених литија.

У ходочашће Светом Василију Острошком Чудотоворцу, током дана, кренуће и вјерни народ из парохије жупско-луковске и драговољске, са којима ће бити надлежни парох свештеник Обрен Дамјанац.

Њихова жеља је да обнове традицију одласка на ходочашће Светом Василију Острошком старом рутом од Жупског манастира преко села Међеђе, до манастира Острог.

Свима њима, уз пут ће се придруживати групе ходочасника из других мјеста и сви заједно слиће се у ону велику ријеку вјерног народа, једину ријеку која тече узбрдо, како би 12. маја, на празник, узнијели молитве, славу и хвалу Господу и литургијски прославили Његовог великог угодника и исповједника васкрсења, Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотоворца.

Жабљак