Представљени резултати пројекта "Премошћавање баријера – Дух партнерства“

У четвртак 21. априла 2016, испред Саборне цркве Светог Василија Острошког у Никшићу одржана је конференција за новинаре поводом представљања резултата пројекта "Премошћавање баријера – Дух партнерства“, који финанасира Европска унија кроз ИПА програм прекограничне сарадње између Црне Горе и Босне и Херцеговине.

Представљени резултати пројекта

Пројекат реализују Савез удружења параплегичара Црне Горе, као водећи партнер и Српска православна црквена општина Никшић, као његов партнер у Црној Гори, односно Удружење родитеља дјеце и омладине са посебним потребама „Сунце нам је заједничко“ из Требиња, као водећи партнер и Општина Билећа, као његов партнер у Босни и Херцеговини.

Представљени резултати пројекта

Наташа Боровић,предсједник СУПЦГ је подсјетила да је реализација поменутог пројекта почела у априлу 2015, а завршава се почетком јуна 2016. године, напомињући да укупни трошкови пројекта у Црној Гори износе 80. 684 евра од чега је допринос Европске уније 68. 178 евра. Она је додала да је циљ овог пројекта повећање друштвене повезаности у прекограничном региону подизањем свијести о питањима везаним за особе са инвалидитетом, те прилагођавање културних и вјерских објеката како би се повећала њихова приступачност за ову популацију.

Представљени резултати пројекта

"Током трајања пројекта у Црној Гори, у Никшићу је изграђена жељезна рампа са тактилним површинама на јужном улазу Саборне цркве Светог Василија Острошког, а у оближњем Црквено-народном дому направљен је паркинг за особе са инвалидитетом и изграђена бетонска рампа. Прилагођавање је укључило и набавку опреме за преносиву алуминијумску рампу за потребе улаза у цркву Светих Петра и Павла у Никшићу и двије за улаз у цркву Светог апостола Лука у манастиру Жупа, односно цркву Успења Пресвете Богородице у манастиру Пива“, казала је Боровић.

Представљени резултати пројекта

У име Удружења "Сунце нам је заједничко“ из Требиња и њиховог партнера Општине Билећа обратио се Мијат Шуковић, информишући јавност да су грађевински радови у Босни и Херцеговини обухватили објекте у Билећи гдје је направљена рампа на улазу у Саборну цркву Светог Саве и на улазу у Дом културе "Јевто Дедијер, а прилагођени су и оближњи пјешачки прелази. Обезбијеђена је опрема: подизна степенишна платформа за дворишни улаз Цареве џамије у Билећи и гусјеничар за степенице за улаз у цркву Покрова Пресвете Богородице у манастир Дужи код Требиња.

Представљени резултати пројекта

"Драго ми је што је кроз овај пројекат успостављен не само контакт између носилаца пројеката, већ је направљена добра кохезија између представника организација особа са инвалидидтетом, самих особа са инвалидитетом, представника вјерских организација. Успостављена је и добра сарадња између људи који се баве пројектовањем у Црној Гори, Требињу и Билећи, направљен добар оквир за добру сарадњу у будућности“, поручио је Шуковић.

Представљени резултати пројекта

Саборна црква у Никшићу, према ријечима ђакона Косте Дојића, задужбина свете царске породице Романов, је и у вријеме градње, прије више од стотину година, превазилазила техничке, административне капацитете тадашње Краљевине Црне Горе, предњачећи у свему.

Представљени резултати пројекта

"И данас она, опет, предњачи у ономе што је данас веома битно, а то је социјална инклузија, јер то и јесте дио опште мисије хришћанске Цркве да укључује све и свакога, да свима пружи, на неки начин, једнаку шансу да човјек може да оствари једно од најосновнијих права - право на испољавање вјероисповјести“.

Представљени резултати пројекта

"Нема фундаменталнијег права ито је лакмус тест за сваку власт и државу како се остала права поштују. Ми смо се трудили да наша браћа и сестре, од којих је ова иницијатива потекла, направили смо ову рампу по свим, не само домаћим, него и свјетским стандардима. Осим тога, било је још много других активности које су све заједно врло битне, јер лако је направити грађевине од гвожђа и камена, а тешко изградити структуру и грађевину у људима. Потребно је подизање свијести, давање значаја овом питању је оно што је најбитније. Црква у Никшићу је, можда, прва црква у Црној Гори која је на овај начин прилагођена и ми као највећа вјерска заједница у Црној Гори, треба на да дамо свој примјер и допринос ономе што је битно за све грађане“, рекао је ђакон Коста Дојић, додајући да су нови храмови, који се граде на простору Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, прилагођени ОСИ.

Представљени резултати пројекта

Прекогранични културно-вјерски догађај у Никшићу обухватио је и гостовање Ника Вујичића, свјетски познатог мотивационог говорника, који је посјетио никшићку Саборну цркву, а затим у препуној сали Црквено-народног одржао предавање.

Представљени резултати пројекта

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe