Друго великопосно бденије служено у никшићкој Саборној цркви

У петакпете седмице Великог поста, 15. априла 2016, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служено је Друго бденије.

Друго великопосно бденије служено у никшићкој Саборној цркви

Бденије је служио свештеник Данило Зиројевић уз молитвено учешће вјерног народа.

У петој недјељи Великог поста, која се назива глувна, постоје два бденија која је установила православна Црква.

Друго великопосно бденије служено у никшићкој Саборној цркви

Прво бденије, у сриједу вече је, заправо, јутрење са читањем Великог канона Светог Андреја Критског, који је написао доста поучних књига, пјесама, канона од којих је далеко најпознатији онај који се чита у вријеме поста. Са Великим канон Светог Андреја Критског чита се и канон Преподобној Марији Египћанки усљед чега се ова служба у народу назива и "Маријино стајање".

Друго великопосно бденије служено у никшићкој Саборној цркви

На Другом бденију, служби која се служи у петак пете седмице Васкршњег поста, чита се акатист Мајци Божјој.

Бденије је појам који долази од глагола "бдити“, као што можемо бдити над дјететом, или над својом душом.