Митрополија црногорско-приморска: Реаговање на тврдње посланика Милана Кнежевића

Цетиње, 14. јун 2024.

Црква је постала прилично отпорна на свакодневни, нажалост, некажњиви говор мржње од једног дијела црногорског друштва. Посљедњих седмица свједочимо нешто другачијем говору о Цркви, такође недобронамјерном и са адресе од које то Црква не очекује.

Декларација Свесрпског сабора о заједничкој будућности српског народа

Владе Србије и Републике Српске су усвојиле 8. јуна 2024. године, у оквиру Свесрпског сабора у Београду, Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, која садржи 49 закључака, ставова и циљева у циљу очувања мира, стабилности, националног, културног и верског идентитета, као и интензивирања и продубљивања сарадње и међусобне заштите.

Кабинет предсједника Милатовића: Није било ријечи о канонском статусу Цркве у Црној Гори

Из Кабинета предсједника Црне Горе Јакова Милатовића демантовали су писање појединих медија да је током његовог састанка са Архиепископом Кипарске православне цркве  Георгијем, било ријечи о канонском статусу Цркве у Црној Гори.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве

Саопштење за јавност са редовног заседања одржаног у Храму Светог Саве у Београду од 14. до 18. маја 2024. године

Сазван Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве

На основу члана 59 Устава Српске Православне Цркве, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је сазвао Свети Архијерејски Сабор у његово редовно заседање које ће свечано почети 14. маја 2024. године саборном светом Литургијом са Призивом Духа Светог у храму Светих Апостола у ставропигијалној лаври Пећкој Патријаршији.

Саопштење Епархије рашко-призренске

У свом најновијем интервјуу за РАДИО-телевизију Косова, госпођа Елеонора Висока Велер, кандидат на докторским студијама за менаџмент културне баштине  универзитета Кембриџ, изнела је, по ко зна који пут,  низ нестинитих и недобронамерних и једностраних изјава, које не само да не доприносе помирењу етничких заједница на Косову и Метохији и заштити културне баштине, већ и додатно воде ескалацији етничких тензија и угрожавају безбедност верских објеката СПЦ.

Земља манастира Високи Дечани уписана у катастар Косова

Епархија рашко призренска Српске Православне Цркве потврђује да је овлашћени представник манастира Високи Дечани данас у Централном катастру Косова у Приштини добио уредан катастарски извод са свом имовином манастира Дечани, укључујући и 24 хектара која су призната манастиру одлуком Уставног Суда Косова 2016. године.

О Нацрту закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења

Медијске најаве садржаја и интенције Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења већ у самом наслову овог пројекта уносе забрињавајући тон међу свештенство и вјернике Српске православне Цркве, али и међу све оне људе који свој поглед на свијет изграђују на традиционалним моралним вриједностима.

Одговор Епархије рашко-призренске на питања медија поводом најновијег развоја догађаја око питања земље манастира Дечани

Епархију рашко-призренску, ни Манастир Високи Дечани нико из косовских институција није контактирао у вези извршења одлуке Уставног суда Косова из 2016 године у вези земље манастира Високи Дечани.

Епархија рашко-призренска осуђује инцидент у Призрену и физички насртај на свештеника

Јуче ујутро (25.02.2024.) се око 8.45 часова у центру Призрена, испред хотела Теранда, догодио инцидент када је један косовски Албанац окачио заставу ОВК на предњи део аутобуса, а затим кренуо да вербално провоцира ходочаснике из централне Србије.