Саопштење за јавност

У сусрет светлом Празнику, Рођења Христовог, 4. јануара 2020. године, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем на челу, одржао је седницу у Патријаршијском двору у Београду уз учешће архијерејâ који своју јурисдикцију имају у Црној Гори; Његовим Високопреосвештенством Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем, Његовим Преосвештенством Епископом будимљанско-никшићким г. Јоаникијем, Његовим Преосвештенством Епископом милешевским г. Атанасијем и Његовим Преосвештенством Епископом захумско-херцеговачким г.

Саопштење за јавност

У ове дане предбожићне радости, када у граду Светог Василија десетине хиљада људи у највећем миру у молитвеним литијама свједоче и потврђују своју вјерност Богомладенцу Христу чије рођење ишчекујемо, обавјештавамо црногорску јавност да се десио незапамћен догађај у новијој историји Црне Горе.

Свештенство и монаштво Митрополије: Премијер Марковић неправедно прозива нашег Митрополита, сваки напад на полицију сматрамо за подметачину Цркви

Саопштење за јавност са годишњег братског сабрања свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске
Улцињ, 30. децембар 2019.

Парохијско свештенство Митрополије црногорско-приморске и старјешине манастира наше Митрополије сабрали су се на празник Светог пророка Данила и Светих преподобномученика ђакона Авакума и игумана Пајсија, у понедељак, 30. децембра 2019. године у храму Светог Николе у Улцињу, на своје редовно годишње сабрање.

Епископски савјет: Само договор је истинска побједа Црне Горе и њених грађана

Саопштење за јавност Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори

Подгорица, 29. децембар 2019.

Епископски савјет Православне Цркве у Црној Гори, којег по одлуци, Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве из маја 2006. године, чине епископи Митрополије црногорско-приморске, Епархије будимљанско-никшићке, Епархије милешевске и Епархије захумско-херцеговачке и приморске, сабрао се у Подгорици 28. и 29. децембра љета Господњег 2019.

Васељенски Патријарх: Митрополија црногорско-приморска једина канонска Црква у Црној Гори

Закон о слободи вероисповести у Црној Гори није праведан, рекао је Његова Свесветост Васељенски патријарх Вартоломеј  и додао да је то поручио председнику те земље Милу Ђукановићу.

Саопштење за јавност Епископског савета Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци

Либертивил-Чикаго, 27. децембра 2019. године.
Поводом најновијих дешавања у Црној Гори, а у вези са усвајањем предлога Закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница, Епископски Савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци овим путем упућује подршку свој Православној Цркви у Црној Гори на челу са њеним архијерејима.

Позив Патријарха српског г. Иринеја за престанак терора над Црквом и народом у Црној Гори

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј позива државне власти Црне Горе, посебно припаднике Министарства унутрашњих послова, да одмах престану са бруталним терором над Српском Православном Црквом, њеним свештенством и верним народом. Нељудско пребијање викарног Епископа диоклијског г. Методија, свештеникâ и српских православних верника, само зато што су Срби и што су православне вере, чин је незабележен у Европи од пада фашизма и престанка бољшевичког терора.