Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Епархија Будимљанско-никшићка је, у сарадњи са Туристичком организацијом Плужине и Туристичком организацијом Златибор, организовала студијско путовање, за туристичке раднике из Пивског краја на Златибор, у оквиру пројекта Прекограничне сарадње “Кроз културу и туризам за бољу сарадњу“.

Они су, као гости Туристичке организације Златибор, боравили 18. и 19. јуна 2013. године.

Пројекат Прекограничне сарадње, да подсјетимо, представљен је 1. марта 2013. године на прес конференцији у Подгорици, коју је благословио Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, а присуствовао јој је и амбасадор Европске уније у Црној Гори г. Митја Дробнич.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

Духовни руководитељ путовања на Златибор протосинђел Данило (Трпчевски), иначе игуман манастира Светог Саве у Голији, каже да је Црква Христова жива институција, сабор Хришћана, сабор људи који треба да буду активни не само у црквеном, богослужбеном животу већ и у свим сферама хришћанског живота, јер сваки човјек, сваки Хришћанин, осим духовне, има и физичке, културне, едукативне и научне потребе.

"Црква и Хришћани треба да буду укључени у све сфере живота да би показали да су Хришћани били и остали свјетлост свијету. Ако би се Црква затворила само унутар себе та мисија не би била довољна. Мисија Цркве је да покажемо Пут, Истину и Живот и другим људима, тиме што учествујемо у разним пројектима, у разним сферама живота, међу којима је и туризам. Јер све је на земљи дато да се усавршавамо до краја свог земаљског живота. Живот Хришћана мора да тежи ка савршенству и ка непрестаном усавршавању. Исто тако, и живот у будућем вијеку, такође, је усавршавање у бесконачности. Да се Хришћани не би улијенили, Црква мора да буде активна и у другим сегментима хришћанског живота, да би тиме показала да је Господња земља и све што је на њој. Све што је створио Бог је спасоносно и корисно, па тако и вјерски туризам, и туризам уопште. И на тај начин човјек спознаје творевину Божју, спознаје и друге људе, и кроз све то може се схватити да је Бог свуда присутан" – каже протосинђел Данило.

Отац Данило појашњава да Црква све чини како би била на корист народу, и ако се Хришћани обогаћују духовно на овај начин и Црква је задовољна, јер је Црква устројена за спасење Хришћана.

"Била би срамота да Хришћани не виде оно што је остало кроз историју човјечанства и Хришћанства на тлу Црне Горе. То су цркве и манастири и од нарочите је вриједности оно што је Бог сачувао као доказ да је ту живио неки народ. Вјерски туризам нас враћа у прошлост, показује нам садашњост и будућност" – додаје о. Данило.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

Манастир Светог Саве, чији је игуман отац Данило, саграђен је у Голији на граници са Херцеговином, али за вјерни народ границе не постоје, што свједочи и сам отац Данило, који каже да су на богослужењима увијек присутни у једнаком броју како вјерници из Црне Горе, тако и из Херцеговине.

"Овај манастир је, на неки начин, мост преко кога се људи упознају и друже, који спаја српски народ, јер су границе постале баријере за комуникацију народа. Ктитор манастира је г. Миодраг – Дака Давидовић, који је ову Светињу саградио својим трудом, својим средствима и љубављу према својој крсној слави Светом Сави. И шта рећи, осим оне исте ријечи које је рекао Свјатјејши Патријарх Иринеј на освећењу храма: „После Немањића највећи ктитор у Српској Цркви је г. Миодраг Дака Давидовић, јер не постоји ни један Србин који је урадио такво црквено ремек-дјело, такву велељепну задужбину и предао је Српској Цркви, Епархији Будимљанско-никшићкој, као што је то он урадио" – рекао је отац Данило и додао да је прошло тек годину дана од како је овај манастир заживио, али да је он изузетно задовољан посјетама вјерног народа и њиховим учешћем у Светим богослужењима.

Координатор пројекта прекограничне сарадње "Кроз културу и туризам за бољу сарадњу" г. Коста Дојић напомиње да су у оквиру овог пројекта одржане двије прес конференције – 1. марта у Подгорици и мјесец дана касније, на Златибору, на којима је било ријечи о плановима пројекта.

"Ово је први пројекат из инструмената за претприступну помоћ Европске уније из компоненте два, односно Прекограничне сарадње, који остварује једна вјерска заједница из Црне Горе. Нико од регистрованих вјерских заједница у Црној Гори, досад, није тражио од Европске уније фондове. Ми сада радимо један пионирски посао, и у том смислу, пројекат је изузетно значајан" - каже Дојић.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

Пројекат Прекограничне сарадње, по ријечима Косте Дојића, састоји се у томе да се сјевер Црне Горе, који је под црквеном јурисдикцијом Епархије Будимљанско-никшићке, туристички унаприједи, кроз обогаћивање културних садржаја, упознавање културних споменика и кроз сарадњу са туристички развијенијим регионом као што је Златибор, који има фантастичну природу и културно наслеђе. Наше културно наслеђе су цркве и манастири.

"Имамо много цркава и манастира који нијесу нарочито познати" – истиче Дојић, напомињући:

"Само у Полимској долини има седамдесет пет манастира. Манастира Подврх, који је фрескописао Страхиња Будимљанин, нема чак ни у каталогу Александра де Рока; остао је непознат само зато што је удаљен од пута. Велики број Светиња на сјеверу Црне Горе није означен на картама, тако да људи нису успјели ни сазнати да оне постоје, како би дошли, и обишли их. Кроз овај пројекат желимо да их представимо јавности".

Дојић наглашава да је „лавовски“ дио пројекта обнова Петрове цркве у Бијелом Пољу, задужбине кнеза Мирослава, стрица Светог Саве, која се већ неколико година обнавља. Неких 200-300 година ова црква је била џамија. Сада се на њој обнавља јужни звоник, црква се доводи у завршну фазу, па надлежни парох већ примјећује да вјерници долазе у све већем броју. Древни Петро-Павловски храм постаје полако познати и значајни културно-историјски споменик. Ова црква је везана за први српски ћирилични споменик, Мирослављево Јеванђеље, које је уврштено у најважнија документа свјетске историје. Дакле, овим пројектом су препознате вриједности које ми баштинимо и зато је он и подржан од стране Европске уније", каже Дојић.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

"Поред Петрове цркве валоризује се и манастир Заграђе на Шћепан Пољу, гдје се поставља панорамски телескоп за посматрање кањона. Планирано је да у оквиру пројекта буде што више представљања манастира са сјевера Црне Горе. Овдје је, свакако, битан и људски фактор, што подразумиjева да се наши туристички радници и представници Цркве упознају са туризмом на Златибору, који ове године слави 120 година постојања и има преко милион и двије стотине ноћења годишње, што само говори о њиховом веома богатом искуству. Ради се о томе да се споменици културе, цркве и манастири промовишу а људи повезују. Ово је друго овакво путовање. Прво је било зимус, када смо имали прилику да упознамо зимски туризам. Овим пројектом Епархија Будимљанско-никшићка потврђује своје признање у свијету, видимо да нас јавност доживљава као легитимну институцију, а што се овим пројектом, свакако, потврђује", наглашава Коста Дојић.

Подсјећајући на ријечи Владике будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, на раније поменутој конференцији за новинаре, да је ово година великих јубилеја: 1700 Миланског едикта, 800 година од оснивања манастира Ђурђеви Ступови и 200 година од рођења Петра Другог Петровића Његоша, Дојић каже да је манастир Ђурђеви Ступови нераскидиво везан за постојање Епархије Будимљанске, чији је Епархија будимљанско-никшићка наследник.

"Овај манастир је, за 800 година постојања, носилац мисије Цркве у двадесет првом вијеку и он се, као и Епархија будимљанско-никшићка, носи, са истим жаром као и прије 800 година, са савременим свијетом. То је Божји знак да тако треба и да се настави" – рекао је координатор пројекта г. Коста Дојић.

Сарадник Епархије будимљанско-никшићке на пројекту Прекограничне сарадње је Туристичка организација Златибор. Њен директор г. Дарко Ђуровић каже да је предмет овог пројекта туристичка валоризација нашег културног и духовног наслеђа.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

"Ми овдје на Златибору уређујемо један црквени комплекс, цркву брвнару посвећену Покрову Пресвете Богородице у златиборском селу Јабланица, која је заштићено културно добро од великог значаја. Црквени комплекс се састоји од цркве, звоника, сале и комплекса дрвених шатри-собрашица или родовских трпеза. Ово је један изузетан амбијент, пошто се налази у стољетној боровој шуми, и из тог разлога је, још давне 1945. године, заштићен као културно добро од великог значаја за Републику Србију" – каже г. Ђуровић и додаје да они желе да овај комплекс и цркву у њему ставе у туристичку функцију, да обнове и заштите објекте, да изврше туристичку валоризацију и презентацију како би поменута богомоља постала ново излетиште на Златибору.

"Данас смо дочекали госте из Црне Горе да им покажемо како планирамо да валоризујемо овај комплекс, да виде и остале туристичке атракције, да размијенимо знања и искуства из области туризма. Надамо се да ћемо наставити сарадњу и након завршетка овог пројекта. Пројекат Прекограничне сарадње нам је помогао да се још боље упознамо и увидимо богатство нашег наслеђа, наше духовне баштине како би били свјеснији онога са чим располажемо" – каже директор Туристичке организације Златибор.

Ђурић каже да су цркве златиборског краја веома посјећене. "Ове године завршава се црква на Златибору која је дуго година била у изградњи, и, управо, се највећа примједба наших гостију односила на незавршену цркву на Златибору. Али, хвала Богу, и друге цркве, нарочито цркве брвнаре, које су специфичне због своје архитектуре и историје, све више су посјећене" – напомиње домаћин овог путовања.

Представник Туристичке организације Плужине г. Петар Ћаласан каже да је ово релативно млада туристичка организација, која је почела са радом 2007. Њен задатак је помоћ туризму Пивског краја, што подразумијева и сарадњу са локалним чланицама, као што су етно и еко села, људи који се баве организовањем сплаварења на ријеци Тари и сви остали којима је туризам једна од примарних дјелатности којима се баве.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

"Територија Пиве има богате туристичке потенцијале али су они, нажалост, недовољно искоришћени. Један од основних и главних задатака ове организације је промоција туристичких потенцијала Пивског краја". Ћаласан сматра да ће пројекат Прекограничне сарадње увелико помоћи у томе и додаје да ово пријатно путовање открива како се други туристички посленици баве пословима у сфери туризма. "На основу упознавања са њиховим начином рада моћи ћемо да искористимо њихова знања и вјештине и надамо се да ћемо их искористити како би промовисали туристички потенцијал који Пивски крај посједује", наглашава Ћаласан.

Учеснице овог студијског путовања, представнице етно села "Монтенегро" и рафтинг центра "Green Montenegro" Драгана Тасић и Милица Ружић мишљења су да ће им туристичка искуства која носе са Златибора помоћи да их пренесу и употребе у Пивском крају.

Учесници путовања посјетили су Кустуричин "Дрвенград", гдје су обишли цркву –брвнару посвећену Светом Сави, јединствени етно музеј "Старо село Сирогојно", које чува стару традицију Србије, а у коме се налази и црква Светих апостола Петра и Павла, Стопића пећину која је дуга 1691 метар, и село Јабланицу, гдје се налази црква брвнара посвећена Покрову Пресвете Богородице.

Кроз културу и туризам за бољу сарадњу

репортер: Слободанка Капа, новинар Радија Светигоре

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe