Предавање Преосвећеног Владике Јоаникија у Беранама

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије одржао је у недјељу 16. децембра, у пословном центру „Нама“ у Беранама, предавање под називом „У сусрет Рождеству Христовом“.

Духовна поука Преосвећеног Епископа Г. Јоаникија о најрадоснијем хришћанском празнику Рођења Богомладенца Исуса Христа наишла је на велико интересовање публике. За сајт наше Епархије преносимо дио из овог надахнутог и веома поучног излагања:

Предавање Преосвећеног Владике Јоаникија у Беранама

“Рођење Христово је радосни празник, величанствен празник, а величанство празника и величанство догађаја открило се одмах, не само кроз поклоњење тројице мудраца са истока. Одмах су се отворила небеса, чуло се анђелско појање, појавила се чудесна свјетлост на небу усред ноћи и чуло се анђелско појање „Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља.“ Ту анђелску пјесму пјевамо и ми људи на свакој јутарњој служби у току године, са њом и почињемо јутарњу службу. Та анђелска пјесма је постала и наша пјесма, захваљујући рођењу Христовом, њу пјевају заједно људи и анђели и ми људи на земљи и анђели на небесима, истим ријечима прослављамо оваплоћење Христово, оваплоћење Сина Божијег, Богочовјека Христа“.

Предавање Преосвећеног Владике Јоаникија у Беранама

“Његово оваплоћење, али и Његова чудесна дјела, Његово страдање и Његово васкрсење ми славимо заједно са анђелима небеским, јер се Њему клањају све небеске силе. И то се одмах показало, да је Он Цар небеских сила, Онај Кога прослављају војске анђелске. Дакле, то је тај Бог Који се слави на небу, Који је дошао на земљу да нас уздигне до те мјере да заједно са анђелима Божијим славимо Његово Пресвето име, да величамо Њега и због Њега самог и због дјела Његових. Бог се велича због Његовог човјекољубља, због Његових дјела, а прије свега због Његовог доласка у овај свијет, због Његовог оваплоћења у коме је, заправо, Његово безмјерно човјекољубље. Оно што кажу за Христа да је Једини Човјекољубац, то је, заиста, тако, а међу нама има човјекољубља и братољубља само ако се темељи на Његовом човјекољубљу. Уколико се ми обогатимо Његовом љубављу, Његовом милошћу, истином, правдом, уколико се обнове наша срца, наша осјећања, мисли, воља, сво наше биће, онда можемо да имамо и тог човјекољубља Божанског“.

Предавање Преосвећеног Владике Јоаникија у Беранама

Бројну публику, која је до посљедњег мјеста испунила салу беранског пословног центра, поздравио је протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански, а предавање је одржано у организацији Епархије будимљанско-никшићке и Црквене општине Беране.