Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије обавио је на празник Светог пророка Илије, у уторак 2. августа, освећење цркве Светог пророка Илије на планини Бјеласици, скиту манастира Мајсторовине и са бројним свештенством наше Епархије одслужио Свету Архијерејску Литургију.

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

У Светој Архијерејској Литургији саслуживали су: протојереј-ставрофор Мираш Богавац, архимандрит Јоаникије Зиндовић, игуман манастира Мајсторовина и јерођакон Агапит Драгојевић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Обраћајући се вјерном народу, сабраном у Светом богослужењу и чину освештања храма на планини Бјеласици, Преосвећени владика Јоаникије је говорио о старозавјетном пророку Илији, који је живио осам вјекова прије Христа, а својим животом је изобразио живот Христов, својим дјелима преднајавио Христова чудеса и проповијед Светог Јеванђеља.

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

“Имао је своје ученике, као што је Христос имао своје Апостоле и свима нама Свети пророк је и данас учитељ. Зато га и славимо, јер је био просвећен истином Божијом, њоме и свјетлошћу Божијом умудрен. И Бог га је обдарио великим чудесима, силама и моћима, те је опомињао народ који је био посустао у вјери, почео да се клања идолима и да напушта праву истиниту вјеру. Међутим, било је и оних који су вјеровали и који се нијесу били повукли, па када се једном Свети пророк Илија пожалио Господу: “Докле ћу, Господе, узми душу моју, не могу више, ево сам остадох“, а Господ га опомиње ријечима: “Илија, Илија, још има много оних у народу Божијем, који нијесу преклонили кољена своја пред Валом, пред лажним Боговима и лажним вриједностима“.

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

“И ово наше вријеме слично је времену Светога прокока Илије. Толико је вјекова прошло, а искушења се понављају. Битно је да знамо да живот у вјери и по вјери доноси сваком радост, Бог такве никад не оставља и укрепљује их да иду правим путем Божијим. Оно што је Свети пророк Илија чинио, та његова велика и бројна чудеса, све се, заправо, односи на Христа. На такав начин Бог је најављивао свога Сина Који ће доћи у овај свијет да спасе грешни род људски, јер у човјеку нема спасења, него је Господ послао свога Сина, вјечног логоса, Бога живога, Бога истинитога од Бога истинитога, како Његош пјева да се “обуче у плот человјеческу“, да прими људску природу, и да нама, цијелом човјечанству у људској природи, устроји спасење. Зато, славећи Светога пророка Илију славимо Христа, славећи Христа Господа, славимо оне који су за Њега живјели и страдали, Његову ријеч проповиједали, Његов пут припремали у овоме свијету“, рекао је у својој бесједи Његово Преосвештенство.

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

Преосвећени владика је казао да се Свети пророк Илија од давнина поштује у нашем народу. На овај празник, вјерници уобичајавају да се Богу и Светом пророку Илији помоле, да ни обичне земаљске послове не раде, него одмарају и настоје да изиђу негдје на планину, на висину, како би се Богу приближили.

“И данас, хвала Богу, празнује цијела васељена, а све ми се чини да највише празнује Црна Гора, јер, сва ова брда и све ове горе имају установљене саборе у име Светога Пророка Илије – Лукавица, Бјеласица, Јеловица, Шекулар, Комови и многе друге. То је стари народни обичај који је и нама добродошао да се вјери вратимо и да светиње у славу Божију подигнемо. И подигли смо бројне светиње на свим тим висовима и у њима се служи Света служба Божија. И свуда се народ сабира у име Божије. И то је велика радост. Радује се Свети пророк Илија који нас гледа са Неба, који нас приводи Господу и који нас и даље опомиње да не будемо хладни, а камоли, равнодушни у вјери, него да будемо огњени, да је у нама вјера жива“, нагласио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, поручујући:

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

“А данас имамо чему да се радујемо, драга браћо и сестре, на високој гори Бјеласици и овом прекрасном предјелу. Данас само украсили Бјеласицу овим дивним храмом, освештали овај храм Божији и обукли га у вјечну свјетлост, у благодат Светога Духа. Као што се дијете крштава, као што смо данас овдје крштавали ову дјецу и благодаћу Светога Духа их приводили Господу, тако смо и овај Свети храм крстили и миром помазали“, закључио је Владика Јоаникије.
Током богослужења вјерници су приступили Светом причешћу, а празнично сабрање у име Божије и у част Светог Илије, увеличао је чин крштења у којем је наша Света Црква православна добила шест нових чланова. Освештан је и пререзан славски колач, а домаћин славља био је Александар Петрић.

Освештана црква Светог Илије на планини Бјеласици

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, овом приликом су уручене архијерејске грамате најзаслужнијима за изградњу цркве Светог Илије на Бјеласици. Захвалнице су добили: Александар Петрић из Рибаревине, Драгиша Јеремић из Равне ријеке, Вукоман Оровић из Мајсторовине, Вукић Жујовић из Мојковца, затим управа манастира Острога, Српска православна Црквена општина Бијело Поље, Рајко Ђачић из Бијелог Поља, Лука, Предраг и Ненад Кнежевић из Бијелог Поља, Миодраг-Мијо Рудић из Београда и Драган Недовић из Равне ријеке.

Одржан је пригодан црквено-народни сабор, који ће се на живописној Бјеласици убудуће одржавати сваке године на празник Светог пророка Илије.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe