Саопштење за јавност Српске Православне Црквене Општине Бијело Поље

„Свак је рођен да по једном умре, част и брука живе довијека“
Свети Петар Цетињски Тајновидац

Поштовани предсједниче господине Смоловићу,
принуђени смо да Вам се на овакав начин јавно обратимо пошто и поред нашег непосредног апела да се у нашој општини прогласи ДАН ЖАЛОСТИ то нисте прихватили, у тренутку када преко 70% становника Црне Горе и преко 55 % становника општине коју водите, молитвено оплакује упокојење високопреосвећеног Митрополита господина Амфилохија. Вјеровали смо да сва политичка неслагања, иако од стране блаженопочившег Митрополита никада нису постојала, нису разлог да у часу његовог преласка у вјечни живот буду камен спотицања, елементарног  непоштовања и губљења  људског достојанства, а које се односи како на лично непоштовање упокојеног, тако и свих нас за које се до тренутка свог уснућа усрдно молио.

Саопштење за јавност Српске Православне Црквене Општине Бијело Поље

Од Вас лично, као ни од однарођене институције коју предводите, нисмо очекивали да то самовољно урадите, као што то неће урадити ни Влада у постојећем сазиву, али смо очекивали макар трунку поштовања према ових 55% становника општине који су православни хришћани и дубоко су погођени Митрополитовим упокојењем. Ми смо свјесни да наш Митрополит није „умро“ , како то ваша партијска идеологија учи, него се представио у Господу,  и да смо ми у Њему од јуче добили још једног Небеског заштитника, који ће се подједнако молити пред престолом Господњим  за све  нас, онако како је за вријеме свог земног живота непрекидно чинио. Бијело Поље има посебну одговорност пред свим Светим из рода нашега, јер је то град Мирослављевог Јеванђеља, град светог Саве, првог архиепископа српског, светог Саве другог, светог Данила другог, светог Грирорија Куманичког и многих других Божјих угодника који су овом земљом ходили, а о којој се данас Ви на овакав начин старате! Никада не заборавите да црква светог апостола Петра није настала у Бијелом Пољу, него је Бијело Поље настало око ње!

Дубоко вјерујемо да би велики дио грађана Исламске вјероисповијести подржао овакву иницијативу, јер чином љубави према свом ближњем показују љубав и према својој вјери. Ово посебно из разлога јер је наш блаженопочивши Митрополит, поред осталог,  први прискочио у одбрану Бајракли џамије у Београду у смутним и тешким временима по наш народ и нашу вјеру. То га није омело да мисли и о нашој браћи која су друге вјероисповијести, животом свједочећи једну од највећих заповијести коју нам је оставио Господ „ ...љуби ближњега својега као самога себе...“! Читав Његов живот је био живот по Јеванђељу, па и онда када је оштром пастирском ријечју морао да опомене све оне који су скренули са правог пута, не због себе, него због спасења душа њихових.

Ми вас у име ове црквене општине још једном молимо да се издигнете изнад тренутне ситуације и чином проглашења дана жалости у нашој општини покажете поштовање и према свом народу  и према човјеку који нас је неизмјерно волио, а о чијој величини, због близине тренутка, можда нисте у могућности да донесете прави вредносни суд.

Вјерујемо да ће овај наш апел допријети до Вашег срца, са увјерењем да и Ви знате да никад није касно да се човјек поклони, покаје и уради оно што је по људској и Божијој правди!

С Е К Р Е Т А Р  СПЦО                                        П Р Е Д С Ј Е Д Н И К СПЦО
                   протојереј ставрофор Дарко Пејић                                  Ранко Дамјановић