Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

На празник Светог апостола Томе, у понедјељак 19. октобра 2015, Света Литургија служена је у храму који је посвећен апостолу Томи у Моштаници код Никшића.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

Литургију је служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

Вјерном народу, сабраном у светом богослужењу, бесједом се обратио протојереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборне цркве Светог Василија Острошког у Никшићу. Он је надлежном пароху јереју Мирку Вукотићу и његовим парохијанима честитао празник и славу са жељом да Свети Тома, сви апостоли и сви Свети буду њихови молитвеници пред Господом.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

О. Миодраг је подсјетио да Свети апостол Тома, један од Дванаесторице Апостола, није хтио вјеровати док сам не види Христа и не опипа ране Његове. Након осам дана по васкрсењу Господ се јавио ученицима својим и рече Томи: Пружи прст свој амо и види руке моје; и пружи руку своју и метни у ребра моја, и не буди невјеран него вјеран. Тома, видјевши Христа и опипавши ребра Његова, рече: Господ мој и Бог мој“.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

„Данашњи празник Светог апостола Томе, драга браћо и сестре, јесте указивање да иако не вјерујемо, иако нијесмо у сваком моменту утврђени у вјери, иако стално тражимо нове доказе, али ако се запитамо и о неким свакодневним стварима како се човјек рађа, како смо сви различити и зар има већег чуда од тога на свијету, да постоје оволики људи а да смо сви међусобно различити, да се разумијемо, да имамо једни са другима односе, да видимо једни друге, да што се више дружимо једни са другима све боље схватамо једни друге, и зато је, по промислу Божјем, апостол Тома закаснио на сабрање кад се Христос јавио први пут ученицима. Закаснио је и кад се упокојила Пресвета Богородица мајка Христова, али је дошао послије два-три дана и пожелио да цјелива Њено пречисто тијело. Кад су отворили у гробу није било њеног пречистог тијела, јер се она вазнијела на небо“.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

„Тако се кроз лик апостола Томе премудрост Божја показала нама људима да треба да отворимо добро духовне очи, да човјек много боље види срцем, него што види овим биолошким очима. За то има много доказа, много има ствари које видимо телескопом или микроскопом, а које не видимо голим оком, а тек колико има ствари да види наше срце. Зато је наше срце стан Божји, зато треба да га очистимо од свих примјеса, лажи овог свијета да бисмо видјели оно што је нама људима истински једино потребно, да бисмо видјели Бога живога да Он постоји, да је Он нас све створио, да је Он наш највећи пријатељ, наш Спаситељ, наш Учитељ и да нам шаље Свете своје“, рекао је протојереј Миодраг Тодоровић.

Слава храма Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића

На крају Литургије освештан је и преломљен славски колач, а потом је у црквеној порти уприличено пригодно послужење.