Материце свечано прослављене у никшићкој Саборној цркви

Празник Материце прослављен је литургијски и свечано у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, гдје је Свету Литургију 30. децембра, на дан када се молитвено славе Свети пророк Данило, Свети преподобномученик ђакон Авакум и игуман Пајсије, служило више свештеника храма.

Литургију су служили протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, свештеник Данило Зиројевић и ђакон др Никола Маројевић.

У бесједи након читања Светог Јеванђеља ђакон Никола Маројевић је поучио сабрани народ о важности хришћанског живота и испуњавања заповијести Божијих, чиме се, како је истакао, ослобађамо овоземљаских стега и отварамо за додир вјечног и бесконачног. Он је подсјетио на ријечи којима се један богати јеврејски младић обратио Господу Исусу Христу са жељом да промијени дотадашњи живот и задобије онај вјечни у царству Божијем - Учитељу благи, шта да чиним да задобијем живот вјечни?

Материце свечано прослављене у никшићкој Саборној цркви

“Овим ријечима наступи пред Исусом јеврејски младић, жељан знања о небеском и вјечном животу, јер му бијаше дојадио живот који је до тада водио. Христос, веома опрезан, одговара да је једино благ Господ, и из овог одговора, драга браћо и сестре, постајемо, заправо, свјесни колико су Христа прогонили јеврејски свештеници. Наиме, сам Христос зазирао је од јеврејских ухода који су Га пратили и провоцирали разним питањима. Такође, видимо да Он подвлачи да није дошао да укине Закон и Пророке, за шта су Га нападали, већ, штавише, Он је дошао да их испуни, не жалећи ни крв своју да пролије зарад спасења рода људског“.

“Испуни све заповијести, подај све сиромасима и пођи за мном, рече младићу Учитељ благи. Поштовање заповијести тражи од њега и старозавјетни закон, ову новину доноси Христос. Као што је Стари завјет сјенка, а нови икона будућег царства Божијег, тако и Христос доноси ново небо и ново сунце, у живот старозавјетних Јудеја. Подијели све сиромасима, значи, одреци се богатства, јер младић бјеше богат материјалним благом. Ослободи се стега овоземаљских и отвори се за додир вјечног и бесконачног. Отвори двери своје душе да би се у њу уселио Дародавац живота и Једини Човјекољубац“, казао је ђакон Маројевић.

Материце свечано прослављене у никшићкој Саборној цркви

Дубље посматрано ово значи ослобађање од гријеха и слабости, јер само онај човјек који је слободан од материјалних ствари поручио је о. Никола, може у себе примити Несмјестивог Бога.

“Зато и каже да је богатоме тешко ући у царство Божије. Теже него камили да прође кроз иглене уши. Не заборавимо да камила означава врсту дебелог конопа, којим се у оно доба везаху бродови. Аналогија овдје има напретек. Поменимо само ову са рибарима душе, зато се помиње камила. Свему има мјесто и вријеме. Господ није проклео богаташе, сјетимо се Јосифа из Ариматеје, већ је нагласак на чињеници да богатство не смије бити окосница човјековог идентитета. Богатство овога свијета буде и прође. Треба тежити оном вјечном и непролазном“.

“Зато Христос нуди богаташу котву спасења, тако што га ослобађа земаљских привезаности, када му каже да пође за њим. Тако ослобођеног Он га прима, отвореног за нову педагогију, нову етику, која не врхуни у стицању спољашњег богатства, него у задобијању унутарњег богатства. Човјек који несебично даје стиче љубав за ближњег, а онда и за Бога. Окренимо се стицању истинског блага. Пунимо спремнице своје душе, заједно са апостолом љубави Павлом, милосрђем, добротом, смиреноумљем, кротошћу и дуготрпељивошћу, а изнад свега, обуцимо се у љубав, као свезу савршенства, не бисмо ли бар мало подражавали Једином Човјекољупцу, Богомладенцу Христу, чијем Рождеству идемо у сусрет, у Тројици слављеном, заједно са Оцем и Светим Духом, у свим временима и кроза сву вјечност“, закључио је ђакон Никола Маројевић.

Материце свечано прослављене у никшићкој Саборној цркви

С обзиром на то да се Материце празнују двије недјеље пред празник Рођења Господа Исуса Христа велики број вјерника приступио је Светим тајнама Христовим.

У име свештенства Саборног храма Светог Василија Острошког данашњи празник мајкама је честитао и јереј Миодраг Тодоровић, најављујући да ће у суботу 5. јануара у 19 часова хор Светог новомученика Станка из Никшића одржати традиционални Божићни концерт.

На Бадњи дан, у недјељу 6. јануара Свету Архијерејску Литургију у 9 часова служиће Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Истог дана, на Бадње вече, са почетком у 19 часова бадњаке ће благословити и наложити Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије са бројним свештенством.

На Божић, у понедјељак 7. јануара у 7 часова, служиће се свечано јутарње, а у наставку Света Литургија, док ће вечерња служба почети у 18 часова. У исто вријеме поменуте службе биће служене другог и трећег дана Божића, односно 8. и 9. Јануара, на празнике Сабора Пресвете Богородице и Светог првомученика архиђакона Стефана.