Посађене маслине испред четири вјерска објекта у главном граду

Представници четири вјерске заједнице и предсједница Скупштине Главног града засадили су данас по стабло маслине испред двије цркве, џамије и будуће синагоге, шаљући тако поруке мира и суживота у овом граду.

Посађене маслине испред четири вјерска објекта у главном граду

Грана маслине вјековима је симбол мира, наде и снаге. Због симболике коју носи управо она је данас засађења испред вјерских објеката све четири вјерске заједнице које постоје у нашој земљи. Очекивано, послата је порука да у Главном граду има мјеста за сваког и да једни без других не можемо.

"Црква Светог Ђорђа, најстарија је богомоља на територији нашег града, из које се ево већ хиљаду година проповиједа мир Божији и љубав према људима. Ми смо данас овдје, садећи маслину жељели да то потврдимо", казао је старјешина цркве Мирчета Шљиванчанин.

Шеф кабинета реиса Џемал Дацић, додао је да је ово корак да се зближимо.

"Да радимо на међурелигијском дијалогу, јер ако будемо радили на томе ми ћемо само будити оно што је добро, што је лијепо, што је племенито у нашој лијепој Црној Гори", казао је Дацић.

Гранчица маслине била је знак Божијег опраштања, те да и даље има живота на земљи.

Дон Јанез Миртек, жупник подгоричке жупаније истакао је да кад је био потоп, Ноа пушта голубицу и она доноси гранчицу маслине.

"Значи да је помирење између Бога и људи, тако морамо и ми, да бринемо да међу нама буде мир и разумјевање", каоа је Миртек.

"Дуга је само пола круга, Бог је са своје стране обећао да неће уништити свијет, на нама је да затворимо ту кружницу", нагласио је Лукијано Моше Прелевић, врховни рабин Црне Горе.

Садњу маслина је иницирала предсједница Скупштине Главног града Јелена Боровинић Бојовић, јер је Подгорица град који окупља представнике сва четири народа.

"Шаљемо поруку свој нашој дјеци да треба да помажемо једни другима, да будемо ту једни за друге, да се дружимо, да живимо заједно у слози, јер једни без других свакако не можемо", поручила је Боровинић Бојовић.

Данашња акција најава је нових, сличних, а из Главног града порука грађанима да чувају стабла маслина.

Извор: РТЦГ