Литургијско сабрање у манастиру Жупа Никшићка

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобног Василија Исповједника, у суботу 12. марта 2016, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Луке у Жупи Никшићкој.

Литургијско сабрање у манастиру Жупа Никшићка

Саслуживали су свештеници никшићког намјесништва: протојереј Василије Брборић, надлежни парох, протојереј Миодраг Тодоровић и ђакон др Никола Маројевић.

Сабраном вјерном народу, свештенству и монаштву ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Светом Стефану Пиперском и Жупском коме у славу мјештани Жупе Никшићке подижу цркву, чије темељи ће бити освештани управо на овај свети дан.

Литургијско сабрање у манастиру Жупа Никшићка

"Сабрали смо се данас окоједног угодника Божјег, који је Богу угодио постом и молитвом, Преподобног Стефана Пиперског, великог светитеља Божјег, млађег савременика Светог Василија Острошког, родом из Жупе Никшићке. Знају се имена његових благочестивих родитеља, зна се да је био монах манастира Мораче, касније игуман, послије тога испосник у Пустињи ровачкој, а касније и оснивач обитељи Свете Богородице манастира Ћелије Пиперске“, рекао је Владика Јоаникије, додајући:

Литургијско сабрање у манастиру Жупа Никшићка

"Мало се зна о његовом земаљском животу, али његово житије се дописује, јер светитељи Божји настављају свој живот у наручју Христовом и не одвајају се од нас овдје који смо на земљи него су са нама, кад их год призивамо у помоћ, учествују у нашим животима, помажу нам, кријепе нас. Они су, још док су били овдје на земљи, били свјетлост свијету својим животима, ријечима и дјелима. Свети Стефан Пиперски угодио је Богу постом и молитвом,али и исповједништвом вјере православне. По свој прилици, да се од неке велике муке, не само од Турака, него и од латинског притиска, повукао у пустињу, јер тада су Латини овим земљама Црне Горе, Херцеговине све до Пећке Патријаршије, вршљали и покушавали да наш народ преведу на унију“, казао је Његово Преосвештенство.

Литургијско сабрање у манастиру Жупа Никшићка

Свети Стефан Пиперски, истакао је Преосвећени Владика,у то вријеме је, као и Свети Василије Острошки у своје вријеме, био чувар свете вјере православне и још за живота био препознат као велики духовни пастир и бранитељ православља.

"Како се он, један прости монах, испосник, могаосупроставити толикој сили и притиску? Могао је зато што га је Господ оспособио, укријепио, оснажио, дао му мудрост, силу и познање истине, дао му храброст. Због тога га је Господ прославио и овдје на земљи, а нарочито послије његовог упокојења, до дана данашњег, неизбројива су чудесањегова“, бесједио је, током Литургије у Жупском манастиру Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, додајући да је једно од нових чуда Преподобног Стефана Пиперског храм који се подиже у име Божје, а у славу Светог Стефана Пиперског и Жупског у његовом родном засеоку Губељу у Кутима.